Header Ads

Melih Gökçek'e tepki: Mahkeme kararında olmayan yolları da kapatıyor, halka eziyet ediyor

cihan

Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ile ilgili tüm imar ve ulaşım planlarını iki hafta önce iptal etmesi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ankara Bulvarı'nı kapatması tepkileri ve yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Gökçek'in oluşturduğu algının aksine odalar ya da yargının yolu kapatmadığını belirterek, “Büyükşehir'in diğer kararları uygulamayıp, yolu kapatması halka eziyettir. Gökçek, Ankara Bulvarı'nın dışında diğer bazı yolları da kapattı. Bu yollar önceden de vardı. Gökçek'in yapması gereken bu yolları kapatmak değil eski haline çevirmekti. Belediye yargı kararını yanlış bir şekilde uygulayarak halkına zulmediyor.” dedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da "O yollar iptal olmuşsa, eski yollar yürürlüktedir. Eski yolları açacaksınız. Bugün eski yolları da kapatmış. İnsanlar gidebilecekleri yollara da ulaşamıyorlar." diye belirtti.

Ankara 5. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ile ilgili tüm imar ve ulaşım planlarını iki hafta önce iptal etti. Bu kararı gerekçe gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ise Ankara Bulvarı'nı kapatma kararı aldı. Bugün uygulamaya konulan karar, şehirde trafiği alt üst etti. Karar kapsamına girmeyen yolların da trafiğe kapatılması vatandaşların tepkisine neden oldu. Birçok kişi “Gökçek, vatandaşın tepkisi artırmak için bu yolları da kapatmış” yorumunu yaptı. Yönlendirici levha konulmaması ve trafik polisi görevlendirilmemesi sürücüleri isyan ettirdi. Basın toplantısı düzenleyen meslek odaları, Melih Gökçek'in hukuksuzlukta ısrarı sebebiyle olayın bu boyuta ulaştığını belirtti.

Ankara Bulvarı, bu gece 03.00'de uygulanmaya başlandı. Sabah işine gitmek için yola çıkan Ankaralılar farklı sürprizler de karşılaştı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri Ankara Bulvarı'nın yanı sıra karar kapsamına girmeyen Zırhlı Birlikler'in önünden geçen ve Etimesgut'u Eskişehir Yolu'na bağlayan, Çiftlik Kavşağı'nı Gazi Mahallesi ve Beştepe'ye bağlayan, AOÇ'yi Anadolu Bulvarı'na bağlayan yollar da trafiğe kapatıldığı için trafikte büyük bir karmaşa yaşandı. Yoğun araç trafiğinde ilerlemekte güçlük çeken sürücüler, Başkan Melih Gökçek'e tepki gösterdi. Birçok kişi, “Gökçek, vatandaşların tepkisini artırmak için bu yolları da kapatmış” yorumunu yaptı.

Yönlendirici levhaların bulunmadığı yollarda trafik polislerinin bulunmaması da dikkat çekti. Ayrıca yolculara haber verilmeden toplu taşıma araçlarının güzergahları değiştirildiği için vatandaşlar mağdur oldu. Etimesgut ve Sincan, Eryaman ve Elvankent'te yaşayanlar, bugün işe yaklaşık 1,5 saat geç gitti.

“KAÇAK SARAY'I DA KAPAT”

Gökçek'in ‘kapatmanın sorumlusu odalardır' diyerek hedef gösterdiği Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları ise basın toplantısı düzenleyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şartlı bağışlanan AOÇ arazileri üzerine Büyükşehir Belediyesi'nin kendi rant ilişkileri çerçevesinde plan yapamayacağını belirtti. Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin 10 Şubat 2014'te verdiği kararla AOÇ arazileriyle ilgili planların yürütmesini durdurma kararı verdiğini hatırlatan Candan, şunları söyledi: “Mahkeme kararını uygulayacak Melih Gökçek, o gün uygulayacaktı. Bugün yapılan halka eziyettir. Mahkeme planı bütünlüklü haliyle iptal etmiştir. 1,5 yıl önce durdurmanız gerekirken durdurmamışsınız. Mahkeme kararına rağmen burayı kullandırtarak suç işlemişsiniz. Bu yöneticilere biz ne mahkeme beğendirebiliyoruz ne de bilirkişi ve bilimsel rapor. Hukuk herkese lazım. Melih Gökçek de bu hukuka uyacak biz de uyacağız, Ayşe teyze de Cumhurbaşkanı da uyacak. Bu kadar hukuksuzlukla ülkeyi yönetemez hali getir, ortalığı karmakarışık hale getir, sonra da de ki ‘ben bu yolu kapatıyorum'. Olmaz, Kaçak Saray'ı da Ankarapark'ı da kapatacaksın. Bu kent oyuncak değil.”

“KARARDA OLMAYAN YOLLARI KAPATMAK SUÇTUR”

Büyükşehir Belediyesi'nin bir risk yönetim planı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini hatırlatan Candan, “Yolu kapattığınız yerden itibaren yönlendirme yapacaksınız. O yollar iptal olmuşsa, eski yollar yürürlüktedir. Eski yolları açacaksınız. Bugün eski yolları da kapatmış. İnsanlar gidebilecekleri yollara da ulaşamıyorlar. Bu da bir suç. Hem hukuksuz hem yasadışı davranıyor.” ifadesini kullandı.

Şahsının ve meslek odalarının 5 gündür hedef gösterildiğini vurgulayan Candan, ‘Yollarımızı kapattıran Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ı lanetliyoruz' yazılı imzasız afişi gösterdi ve “Bütün Ankara'yı bu afişlerle donatmışlar. Bunun azmettiricisi Melih Gökçek'tir.” dedi.

“GÖKÇEK, MAHKEMENİN 2009'DAKİ İPTAL KARARINI HİÇE SAYDI”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim de 2007'de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ilk AOÇ Ana Planı'nın itirazları sonucu 2009'da iptal olduğunu hatırlattı. Büyükşehir'in bu planda çok küçük bir değişlik yaparak yeniden meclisten geçirdiğini dile getiren Sevim, “Biz 2007'den yol kullanıma açılıncaya kadar yolun hatalı olduğunu zaten vurguladık. Melih Gökçek yola 300 milyon TL harcandığını söylüyor. Batı demokrasilerinde işletilmesi gereken süreç; uyarılara kulak asmayan Melih Gökçek'in 300 milyon TL'yi devlete ödemesidir.” diye konuştu.

“DİĞER MAHKEME KARARLARINI UYGULAMAYAN GÖKÇEK'İN YOLU KAPATMASI HALKA EZİYETTİR”

Gökçek'in oluşturduğu algının aksine odalar ya da yargının yolu kapatmadığını belirten Sevim, şunları kaydetti: “Yargı bu planın hukuksuz olduğunu kararlaştırdı. Belediye'ye açtığımız davalardan sonuçlanan 500 tanesinden yüzde 95'i bizim lehimize sonuçlandı. Ancak Büyükşehir'in uygulama oranı yüzde 5. Belediye karar çıkar çıkmaz yeni meclis kararıyla mahkemenin kararını işlevsiz hale getiriyor. Diğer kararları uygulamayıp, yolu kapatması halka eziyettir. Melih Gökçek önceden yaptığı yeni bir plan çıkararak yolu işletebilirdi. Meclis Karar ile kapatmayı tercih etti.”

Gökçek'in Ankara Bulvarı'nın dışında diğer bazı yolları da kapattığını hatırlatan Sevim, “Bu yollar önceden de vardı. Gökçek'in yapması gereken bu yolları kapatmak değil eski haline çevirmekti. Belediye yargı kararını yanlış bir şekilde uygulayarak halkına zulmediyor.” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.