Header Ads

Milliyet; Meral Tamer, Mehveş Evin, Kemal Göktaş, Semra Pelek, Alper İzbul, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç'u işten çıkarttı


Milliyet, gazetenin yazarlarından Meral Tamer ve Mehveş Evin ile İstanbul bürosundan Semra Pelek ve Alper İzbul, Ankara bürosundan Kemal Göktaş, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç'un işine son verdi.

Gazeteci Yazar Mehveş Evin, Milliyet gazetesindeki işine son verildiğini bildirdi.

@mehvesevin adlı Twitter hesabından mesaj atan Evin, "Milliyet gazetesinden çıkarıldım. Sebebini henüz bilmiyorum. Boyun eğmek yok, yazmaya devam!" dedi.

Evin'in son günlerde kaleme aldığı yazıların başlıkları şu şekildeydi:

'Bizi Kobane mi yapmak istiyorlar?', 'Trolleri temizleme ve sakınma rehberi', 'Habil ile Kabil’e karşı kız kardeşlik', 'İster kabul edin, ister etmeyin!', 'Türk, Kürt yoktur!', 'Şimdi susun ve kadınları dinleyin'.

Milliyet gazetesinden Kemal Göktaş da dün @kemalgoktas adlı Twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

"Milliyet gazetesi bugün Ankara Büro'dan beni, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç'u işten attı. Herkes 'hayırlısı olsun' dedi. Ben de öyle diyeyim.."

Gazetede işten çıkartmaların süreceği iddia ediliyor.

Milliyet gazetesi, bir süre önce Aslı Aydıntaşbaş ve Kadri Gürsel ile de yollarını ayırmıştı.

TGS'den açıklama

Milliyet Gazetesi yönetimi iki gün içinde beş deneyimle meslektaşımızı işten attı. Ülkenin savaş ve seçim gerginliği içerisinde bulunduğu bugünlerde mesleklerini layıkıyla yerine getiren gazetecilerin işten atılması kabul edilemez.

Milliyet Gazetesi yönetimi dün Ankara Büroda çalışan Kemal Göktaş, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç’u işten atarken, köşe yazarı Meral Tamer ve bugünde İstanbul çalışanı Mehveş Evin işten atıldı. 25 kişilik işten atma listesinin daha olduğu bilgileri de gelmektedir.

Milliyet Gazetesinin başyazarı Abdi İpekçi ödülünü iki defa alan Kemal Göktaş’ın işten atılması Milliyet Gazetesinin habare, haberciye de bakışını ortaya koymaktadır.

Geçtiğimiz günlerde sendikamızında öncülük ettiği Günaydoğu’daki sansürün ortaya çıkartılması için oluşturulan gazeteci heyetenin içerisinde de yer alan Mehveş Evin de İstanbul’a döner döndemez işten atılmıştır. Gazetecileri işten atarak halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Milliyet Gazetesi yönetimini derhal kendine gelmeye, işten attığı gazetecileri işlerine geri almaya çağırıyoruz.

Patron dayatmalarını, işten atmaları ancak biraraya gelerek durdurabiliriz. Bu yüzden tüm gazetecileri TGS çatısı altında biraraya gelmeye davet ediyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.