Header Ads

Mimarlar Odası, imar plansız duruma düşen 'Ak Saray', Ankapark ve yolların peşini bırakmıyor

cihan

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarındaki plan iptalinden sonra, imar plansız duruma düşen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankapark ve yolların peşini bırakmıyor. Mahkeme kararını Kültür Bakanlığı'na, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderen Oda yönetimi, kurulların kararlarını mahkeme kararına uygun hale getirilmesini istedi.

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin AOÇ alanlarında 1/10.000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı iptal etmesinin ardından harekete geçen TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ’de yapılaşmanın önünü açan Koruma Kurulları’na mahkeme kararını göndererek gereğini yapmasını talep etti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ'de 1/10.000’lik ana plan iptali önemli bundan sonra mahkeme kararını uygulamakla görevli kurumları takip ediyoruz. Kültür Bakanlığı, 1.derece doğal ve tarihi sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği'nde aldığı kararları mahkeme kararına uygun hale getirmeli.” diye konuştu.

'KORUMA KURULU KARARLARI FİKRİ TAKİPTE, GÖZÜMÜZ ÜSTÜNÜZDE'

“Kaçak Saray, yollar ve Ankapark'ın yapılabilmesi için koruma kurulları tarafından onlarca karar alındı, şimdi o kararların hepsinin mahkeme tarafından iptal edilen 1/10.000’lik ana plan davasına göre uygun hale getirilmeli.” diyen Candan, davayı kazandıktan sonra hukuka uygun işlemlerin tesis edilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Koruma kurullarının kararlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kaydeden Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kültür Bakanlığı'na koruma kurullarına yazı yazdık, ‘Şimdi o aldığınız kararları, tekrar önünüze alın ve hukuka uygun hale getirin’ dedik. Hukuksuzluk maalesef yukarıdan aşağıya her yere sirayet etmiş, lakin peşini bırakmıyoruz. Bu sürecin her aşamasında hukuksuzluğa ortak olanların hukuk önünde hesap vermesini sağlamak bizim görevimiz. Bizim aleyhimize çıkan kararlarda 6 gün içerisinde kararlarını alan Koruma kurulları bakalım bizim mahkeme kararımıza ilişkin kurul kararlarını kaç gün içerisinde alacak? Sürecin taraflarından olan Kültür Bakanlığı, Tabiat Varlıkları ve Kültür Varlıkları Koruma Kurullarının ne yapacağını takipteyiz. Gözümüz üstünüzde.”

Atatürk Orman Çiftliği'nde devam eden iş ve işlemlerin olması için koruma kurulları tarafından, sit derecesi düşürülmesi, uygulanacak projelere onay verilmesi, tescilli yapıların devri, tescil kararının kaldırılması gibi 1.derece doğal ve tarihi sit alanlarında yapılacak tüm uygulamalarla ilgili izin alması gerekiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ana plan iptali ile koruma kurulları tarafından alınan kararlarında hukuka uygun hale getirilecek kararlar alınmasını talep etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de resmi yazı yazan Oda yönetimi, Saray, Ankapark alanlarında belediye tarafından verilen ruhsat, iskân gibi belgelerin iptal edilmesini istemişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.