Header Ads

Savcılık, Samsun'da 13 kişinin öldüğü sel felaketi için takipsizlik kararı verdi

ajanslar

Samsun'un Canik ilçesinde 2012 yılı Temmuz ayında meydana gelen ve 13 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili açılan soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Başsavcılığı selde sorumlu olduklarını iddiasıyla aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 12 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Samsun'un Canik ilçesinde 3 Temmuz 2012 gecesi meydana gelen selde 13 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı selde sorumlu olduklarını iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç'in de aralarında bulunduğu belediye görevleri ile DSİ 7'nci Bölge Müdürlüğü görevlileri hakkında soruşturma izni istedi. Samsun Valiliği, DSİ 7'ci Bölge Müdürlüğü'ndeki görevliler için, İçişleri Bakanlığı da belediye görevlileri için soruşturma izni verdi.

Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında soruşturma izni verilenler, Danıştay 1'nci Daire Başkanlığı'na kendilerinin olayda sorumlu olmadıklarını belirterek, itirazda bulundu. Yapılan incelemede sonucunda Danıştay, itirazı eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle kabul ederek, İçişleri Bakanlığı'ndan bu kişiler hakkında tekrar inceleme yapılmasını istedi.

Bu kez bakanlık, belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında soruşturma izni verdi, 6 kişi için ise soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

Soruşturma izni verilmeyen aralarında DSİ ve belediye görevlilerinin bulunduğu 6 kişi için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Danıştay'a itirazda bulundu. Soruşturma izni verilenler de Danıştay'a ikinci kez itiraz ederek haklarında soruşturma izni verilmemesini talep etti.

'İHMAL YOK; DOĞAL FELÂKET BU'

Danıştay 1'nci Dairesi yapılan itirazları reddetti. Bunun üzerine bilirkişi raporlarını dikkate alan savcılık soruşturma ile ilgili kararını verdi. Bilirkişi raporlarına göre, meydana gelen sel felaketinin ihmalden değil, doğal afet olduğu, meteorolojik açıdan afet olarak değerlendirilebileceğine kanaat getirilmesi üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma ile ilgili takipsizlik kararı verdi.
Sel felaketinde ölen 13 kişiden 5'i TOKİ konutlarındaki bodrum katlarında hayatlarını kaybetmişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi de bodrum katlarına oturma izni uygulamasını kaldırmıştı.

ESM BAŞKANI: SORUMLULAR HESAP VERMİYOR

Eneri, Sanayi ve Maden (ESM) Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Karadeniz Bölgesi'nin, yoğun yağışları ve bol eğimli arazisiyle geçmişten beri sel ve heyelanların oldukça yoğun yaşandığı bir bölge olduğunu hatırlatarak, "Sel ve benzeri  felaketlerin yaşandığı kentlerde, böylesine ağır ve acı dolu bir tablonun ortaya  çıkmasının en önemli sebebi ise ranta dayalı kentleşme anlayışıdır. Bilimi ve tekniği esas almak yerine yalnızca ranta dayalı yapılaşma politikaları bugün yaşadığımız felaketleri doğurmaktadır. Yaşanan felaketlerin sorumluları bunlara karşı önlem almayan, alamayan, almak istemeyen merkezi ve yerel yönetimlerdir. Her zamanki gibi merkezi ve yerel yöneticiler yaşananları 'doğal afet' gibi algılatmak ve sorumluluklarını unutturmak gayreti içindedir. Oysa biliyoruz ki, yaşanan felaketler plansız ve çarpık kentleşmeden kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar tarım arazileri, dere yatakları ve kıyılar yerleşime açılmış, orman alanları yok edilmiş, kaçak ve sağlıksız yapılaşma önlenmemiştir. Yaşanan her felaketten sonra,  yerel yöneticilerin ve siyasal iktidarların, yaşanan olaylarda hiç sorumluluğu yokmuş gibi, büyük bir pişkinlikle yaraların sarılacağına söylemesi bizce doğa olaylarını felaket haline getiren yaklaşımın asıl nedenidir. Acı olan, ülkemizde bugüne kadar yaşanan  felaketlerin  sorumlusu olanlar,  sebep oldukları  bu acı tablonun hesabını vermemişlerdir. Samsun'da 13 vatandaşımızın hayatını kaybettiğisel felaketinde olduğu gibi" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.