Header Ads

Silopi’de hendek çatışması: 3 kişi yaşamını yitirdi


cha/dha/diha/bbc türkçe

Şırnak’ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerinin mahalle girişlerine kazılan hendekleri kapatmak için düzenlediği operasyon sırasında çatışma çıktı. Olaylar sırasında çıkan çatışmada 3 kişinin öldüğü, biri ağır 2 polis ile birlikte toplam 7 kişinin yaralandığı açıklandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerinin mahalleye girip gözaltı yapmasını engellemek amacıyla 4 gün önce sokak başlarına hendek kazıldı.

CHA ve DHA'ya göre hendekleri kapatmak için bu sabah 05.00 sularında bölgeye operasyon yapıldı. Yaklaşık 200 Özel Harekât polisinin de destek verdiği operasyon sırasında çatışma çıktı. Başak ve Barbaros mahallelerine gelen güvenlik güçlerine, ateş açıldı.

Dicle Haber Ajansı ise çatışmanın sabaha karşı saat 04.00 sularında mahalleye girmek isteyen ama hendeklerden dolayı giremeyen polisin açtığı ateş sonucu çıktığını, 58 yaşındaki Hamdin Ulaş ve ismi öğrenilemeyen bir gencin yaşamını yitirdiğini aktardı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da olayın duyulmasından sonra Silopi'ye geçtiğini belirterek haberin doğru olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Sarıyıldız, olayın çıkış nedeninin şöyle açıkladı:

"Suruç Patlaması'ndan sonra Türkiye'nin birçok şehrinde başlayan gözaltı dalgası Silopi'ye kadar devam etti. Halk yaşanabilecek gözaltılara engel olmak için sokaklara hendekler kazmış. Sabah saatlerinde polis bir operasyon yapmak istiyor. Kazınan hendeklerden dolayı sokaklara giremeyen polisler ve mahalleliler arasında çatışma yaşanıyor.”

Şırnak Valiliği, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"07.08.2015 günü saat 05.30'da Silopi ilçemizde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini ve kamu düzenini bozmaya yönelik olarak el yapımı patlayıcı ve mayın düzenekle barikat kuran, hendek kazan ve güvenlik kuvvetlerimize karşı roket, el yapımı patlayıcı, mayın ve uzun menzilli silahlarla saldırıda bulunan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yapılan operasyonda biri ağır olmak üzere 2 polis memuru yaralanmış, çatışma esnasında 3 şahıs ölmüş, 5 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bölücü terör örgütü mensupları olay yeri ve çevresinde lastik yakma ve benzeri olaylara devam etmekte olup, güvenlik kuvvetlerimizce vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler alınmaya ve gerekli müdahale ve operasyonlara devam edilmektedir."

Ölenlerden ikisinin 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa ile 58 yaşındaki Hamdin Ulaş olduğu öğrenildi. Yaralılardan 5'inin Şırnak Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı ve durumlarının iyi olduğu belirtildi. Yaralı polislerin kaldırıldığı hastane konusunda bilgi verilmedi.

Hastane çevresinde ve mahallelerde gerginlik sürüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.