Header Ads

Silvan'da yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi, ilçede gerginlik sürüyor

cihan

Diyar’ın Silvan ilçesinde gece saatlerinde kazılan hendekleri kapatmak için bölgeye giden güvenlik güçleri ile YDG-H üyeleri arasında çatışma çıktı. Çatışmaların sürdüğü ilçede, Silvan Kaymakamlığı güvenlik sebebiyle ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Vatandaşlar ise çatışmalar nedeniyle çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu kaydetti.

Silvan ilçesindeki Tekel, Konak ve Mescit mahallerinde PKK’nın asayiş birimi olarak bilinen Yurtsever Gençlik Hareketi(YDG-H) hendek kazarak yolu trafiğe kapattı. Hendekleri kapatmak için bölgeye gelen polis ekipleri ile YDG-H üyeleri arasında çatışma çıktı. Silahların susmadığı ve şiddetli çatışmaların yaşandığı ilçede, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bazı mahallerde çatışmalar sürerken polis ekipleri, vatandaşları uyuyarak, “Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Herkes evlerine geçsin” şeklinde anonslar yapıldı. Kepenklerin kapatıldığı ilçede, vatandaşlar yaşananlara tepki gösterdi.Çatışmaların yaşandığı mahalleye gitmek isteyen gazetecilere izin verilmedi. Güvenlik güçleri gazetecilere, “Dağılmazsanız müdahale ederiz” şeklinde anons yaptı.

Olayların ardından DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, Halkların Demokratik Partisi( HDP) Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Feleknas Uca Silvan ilçesine geldi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Nursel Aydoğan, kurulan bazı barikatlar nedeniyle güvenlik güçleri bölgeye geldiğini söyledi.

Aydoğan şöyle konuştu: "Gece saatlerinde gençliğin Silvan’ın bazı mahallerinde kurdukları barikatlar nedeniyle sabah saatlerinde emniyet güçleri mahallere giriş yapıyorlar. Bu sırada yaklaşık bir saat çatışma yaşanıyor. Çatışmadan sonra emniyet güçleri alanı terk ediyorlar. Ama anlaşılan o ki öğle saatlerinde Diyarbakır’dan takviye ekiplerden sonra tekrar Silvan’da operasyon başladı. Silvan’ın 4 mahallerinde silah sesleri duyulmaya başlandı. Patlama sesi geliyor. Biraz önce mahalden gelen bir vatandaş mermin yukardan helikopterler tarafından geldiği ifade etti. İlçede sokağa çıkma yasağı başlamış durumda. Çatışma sesleri geliyor. En büyük kaygımız sivillerin çatışmalardan zarar görmesi. Bu operasyonlara derhal son verilmesi gerekiyor. Tekrar kent çatışmasızlık bir duruma döner."

Silvan’da yaşayan vatandaşlar ise çatışmalardan dolayı çocuklarının psikolojisi bozulduğunu kaydetti.


SİLVAN’DA YAŞAM BELİRTİSİ YOK

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile baronun yönetim kurulu üyeleri sokağa çıkma yasağının uygulandığı Silvan’da incelemelerde bulundu. Silvan Kaymakamı ile görüşen daha sonra belediyeyi ziyaret eden heyet adını Baro Başkanı Elçi, açıklamalarda bulundu. Elçi, “Sivillerin silahlı çatışma süreçlerinden etkilenmemesi gerekiyor. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Bu çatışma süreci doğru bir süreç değildir, yanlış bir süreçtir. Bunun bir an önce sona ermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

SİLAHLI GÜÇLERE SESLENİYORUM; ÇATIŞMA SİVİLLERİN OLDUĞU YERE SİRAYET ETMESİN

Çatışmaların sivil alana bulaşmaması gerektiğini anlatan Elçi, şunları kaydetti: “Baro Başkanı olarak hendeklerin yerleşim birimlerinde açılması ve kazılması güvenlik güçlerinin mahallelere girişinin engellenmesi ve güvenlik görevlilerine karşı bir takım silahlar kullanarak çatışmaların mahalle sokağa ve toplum içine yayılmasının son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Güvenlik güçlerinin yapacağı müdahalelerde kesinlikle keyfi ve aşırı güce başvurmamalarını talep ediyoruz. Bunu ilgili bütün makamlara ilettik. Buradan silahlı militan ve güçlere de açıkça sesleniyorum. Lütfen silahlı çatışma ve faaliyetler sivil insanların yaşadığı mahallelere ve sokaklara sirayet etmesin.”

Silvan’da yaşam belirtisinin olmadığını belirten Elçi, “İşyerleri kapalı, adliye faaliyet yürütmemiş, kaymakamlıktaki memurlar bugün işe gelmemiş, belediye çalışanları görevlerini yapmamış. Burada toplum mağdur oluyor. Toplum ve kamu hizmetleri aksıyor. Toplum tedirgin oluyor ve umutsuzluğa kapılıyor. Evini, işini, gücünü bırakıp Silvan’ı terk ediyor. Bunlar üçüzü durumlar. Bu yolun doğru yol olmadığını herkesin idrak etmesi gerekiyor. Bu yolla bir yere varamayacağımızı herkesin görmesi gerekiyor.” diye konuştu.

POLİS, BELEDİYEYE BASKIN YAPTI 

Bu arada valilik kararıyla polis ekipleri Silvan Belediyesi’ne gelerek iş makinelerini almak istedi. Belediye görevlileri, başkanlarının geçen hafta tutuklandığını belirterek, yetkili kimsenin olmadığını söyledi. Çok sayıda zırhlı araçla belediyenin çevresini saran polisler, 2 kamyona el koyarak çatışmaların yaşandığı mahallelere götürdü.

İLÇEDE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR 

Silvan’da gündüz başlayan gerginlik ise devam ediyor. Cadde ve sokaklara çıkmanın yasak olduğu ilçede vatandaşlar evlerinin teras katı ya da camlarından sokakları izliyor. Diyarbakır ve çevre illerden bölgeye sevk edilen çok sayıda zırhlı araç ilçede hemen her köşe başında bekletiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.