Header Ads

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan'da çatışma: 1 ölü, 1 yaralı

dha/sputniknews/cihan

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde gece 01.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçleri geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyonlar sırasında bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapatmıştı. Oluşturdukları barikatlara patlayıcı yerleştiren PKK'lılar, sokaklarda kimlik kontrolü yapmış; grup, barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya da girmişti.

ÖZERLİK AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Silvan İlçe Başkanı Barış Gülenyüzlü ise, üç gün önce Mesçit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda yaklaşık 300 kişi ile birlikte yaptığı açıklamada 'özerklik' ilan ettiklerini açıklamıştı. Gülenyüzlü, "Biz Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz" demişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, OPERASYON BAŞLADI

Diyarbakır Valiliği, 10 gündür olayların sürdüğü Silvan İlçesi'nde bugün saat 01.00'den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede, yaklaşık 700 kişiden oluşan güvenlik güçleri ilçede gece operasyon başlattı. Operasyon sırasında güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, iki PKK'lı yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan biri öldü, diğerinin tedavisi ise sürüyor.

DBP ÇAĞRI YAPTI, HDP’Lİ VEKİLLER İLÇEYE GİTTİ

DBP Diyarbakır İl Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaparak güvenlik güçlerinin operasyonun 'halka saldırı' olduğunu iddia etti. Partinin destekçilerinin Silvan'a gitmeye çağrıldığı açıklamada, "Silvan ilçemizde dün geceden beri güvenlik güçlerinin halka yönelik saldırısı artarak devam etmektedir. Olası bir katliamın önüne geçmek için başta Silvan'a yakın yerleşim yerlerinde oturan halkımız olmak üzere tüm halkımızı Silvan'a gitmeye çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

DBP'nin çağrısının ardından HDP milletvekilleri ve partili belediye başkanlarından oluşan bir grup da, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan'a gitmek üzere yola çıktı. Heyette HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Edip Berk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile ilçe belediye başkanları ile HDP ve DBP il yöneticileri yer aldı.

İlçeye giriş ve çıkışların kapatılmasından dolayı, Diyarbakır-Bitlis karayolunda seyahat durdu. Yüzlerce kişi yolda saatlerce beklemek zorunda kaldı. Kendi memleket olan Silvan’a giremeyen şoförlerden Mehmet Sıddık Türk, sabah 04.00’ten beri ilçenin girişinde bekletildiklerini söyledi. Türk, “Çocuklarım ilçe merkezinde. Biz huzur ve barış istiyoruz. Cumhurbaşkanı'na buradan sesleniyorum; bundan sonra çatışma istemiyoruz. Biz de batıdaki insanlar gibi yaşamak istiyoruz.” dedi. Yolda mahsur kalan şoförlerden Ergin Göçen da şunları söyledi: “Burada gerçekten mağdur olduk. Kan dökmenin hiçbir anlamı yoktur. Burada sadece garibanların evlatları ölüyor. Burada milletvekillerinin çocukları ölmüyor, Başbakan'ın oğlu ölmüyor. Başbakan çıkıp televizyonda demesin ‘ben bunu sonuna kadar devam ettireceğim’. Evladı askerde olan ailelerin kapısına her gün bir acı haber geliyor. Ana ağlıyor, ananın yüreği yanıyor. Buna Başbakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın hakkı var mı? Onların içi yanıyor mu? Sonuçta garibanlara oluyor. Bu savaşı ne Türk ne de Kürtler istiyor. Hepimiz bu toprağın insanlarıyız.”

ŞEMDİNLİ’DE PKK OPERASYONU

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde de PKK'lılara karşı operasyon başlatıldı. Kobra helikopterlerin de hava desteği verdiği operasyonda zaman zaman, güvenlik güçleriyle PKK'lılar arsında sıcak temas yaşanırken, silah seslerinin yerleşim yerlerinden duyulduğu belirtiliyor.

VAN’DAKİ YDG-H OPERASYONUNA İKİ TUTUKLAMA

Öte yandan Van'da düzenlenen YDG-H'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 13 şüpheliden ikisi, çıkarıldıkları mahkemece ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan tutuklandı.

ŞIRNAK’TA ÇATIŞMA

Şırnak’ta ise Yeşilyurt, Dicle, Bahçelievler ve Vakıfkent mahallelerindeki sokaklara hendekler kazılıp, barikatlar kuram YDG-H ile polisler arasında silahlı çatışma çıktı. Vakıfkent Mahallesi başta olmak üzere bölgeden gece boyunca silah ve bomba sesleri yükseldi.

Olaylar sırasında evlerinde bulunan Fatma Hakseven ile Fatma Babat yaralandı. Tedavi altına alınan iki kadının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. DHA, olayların havanın aydınlanmasıyla birlikte sona erdiği ve mahallelerle durum normale döndüğünü aktardı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.