Header Ads

Soma Davası: Başmühendisin maaş aldığı şirketi 'kamu adına' denetlediği ortaya çıktı


Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili davanın görülmesine, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanıkların çapraz sorgusuna devam edildi.

Soma'da geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada, 301 madencinin yaşamını yitirmesi ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, 'olası kastla öldürme', 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan toplam 46 sanığın yargılanmasına, dün kaldığı yerden devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik'in yanı sıra tutuksuz sanıkların bir bölümü hazır bulundu.

MAAŞ ALDIĞI ŞİRKETİ DENETLEMİŞ

Duruşmada son olarak Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait facianın yaşandığı ocakta, hazırlık başmühendisi Ertan Ersoy'un sorgusu yapıldı. Ocaktaki eksiklikleri 15 günde bir dolaşıp tespit ettiği ve bunu da ‘Teknik Nezaretçi Defteri'ne kaydettiğini anlatan Ersoy'un verdiği bilgiler, kendisinin başka bir görevinin daha olduğunu ortaya çıkardı.

Buna göre Ersoy, kamu kurumları olan TKİ ve MİGEM adına, çalışanı olduğu Soma Kömür İşletmelerine ait maden ocağını denetliyordu. Kendisi de ocakta üretimin ilk ayağı olan hazırlık bölümünün başında yer alan Ersoy'un, kamu adına, kendisinin ve maaşını aldığı şirketin hatalarını, eksikliklerini bulmaya çalışmakla görevlendirilmiş olduğu yine mahkemedeki ifadelerinde belirlendi.

Görevinde bağımsız olması gereken Ersoy, ayrıca kendisi de deneticilik görevi olan teknik nezaretçiliğe, faciadan dolayı tutuklu bulunan İşletme Müdürü Akın Çelik'in, getirdiğini de anlattı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.