Header Ads

Soma Davası: Mahkeme önündeki çadır polis tarafından kaldırılmak istenince arbede yaşandı

cihan

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde 18 Ağustos 2105'te başlayan, Soma maden kazası davasının üçüncü duruşmasının dokuzuncu celsesi başladı. Salon dışındaki parkta bekleyen sivil toplum kuruluşu temsilcilerine polis müdahale etti. Madenci aileleri ise yine yoğun güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna alındı.

Halk Evleri, Sosyal Haklar Derneği ve KESK üyelerinin, davanın başından beri salonun girişinde bulunan parkta açtıkları çadırın polis tarafından kaldırılmak istenmesi arbedeye sebep oldu.

Polislerle sivil toplum kuruluşu temsilcileri arasında yaşanan gerginlik sonucu Halk Evleri’nden Mehmet Akif isimli bir şahıs gözaltına alınmak istendi. Arbedeyle sivil toplum kuruluşu temsilcileri Mehmet Akif’i polisten geri alırken çadır ise söküldü. Polis ekipleri, ortamın daha fazla gerilmemesi için Mehmet Akif'i bıraktı. Araya avukatların girmesiyle polis geri çekildi.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, polis müdahalesine tepki gösterirken çadırın 10 gündür aynı yerde olduğunu, kaldırılmak istenmesine anlam veremediklerini söyledi.

DURUŞMADAN..

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Soma davasında, ara karardan önce sanık avukatlarının talepleri dinlendiği sırada madenci ailelerinin tepkileri arttı. Müşteki avukatları, duruşmanın tamamlanabilmesi için aileleri dışarıya çıkmaları konusunda ikna ederek salonu boşalttı. Dışarıya çıkan aileler, gözyaşları içinde sanıklara ve sanık avukatlarına tepki gösterdi.

Soma maden kazası ceza davasının üçüncü duruşmasının dokuzuncu celsesinde, madenci aileleri mahkeme salonunu terketti. Savcı, müşteki avukatları ve sanıkların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, bunları yazılı olarak aldı. Sanık avukatları ise taleplerini sözlü olarak ilettikleri sırada facianın bir sabotaj ihtimali olabileceğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme salonu karıştı. Büyük tepki çeken ifadelerin ardından müşteki avukatları, madenci ailelerinin, duruşmanın devamı açısından dışarıya çıkmalarını talep etti. Gözyaşları içinde dışarıya çıkan aileler, sanık ve sanık avukatlarına tepki gösterdi. Baygınlık geçiren bazı kişilere de sağlık ekipleri müdahale etti.

Müşteki avukatları Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı da salon dışına çıkarak, ailelere hitaben biren konuşma yaptı ve ailelerin sakinleşmesini istedi. Av. Kozağaçlı, sanık avukatlarının aileleri kışkırtarak, duruşmayı Akhisar’dan aldırmaya çalıştıklarını fakat buna izin vermeyeceklerini söyledi. Duruşmanın iki haftadır istedikleri şekilde devam ettiğini ve sabırla sonucu beklediklerini ifade etti. Avukatların konuşmalarının ardından aileler, hep birlikte mahkeme salonu dışında bulunan parka gitti. Sanık avukatların taleplerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, ara kararı açıklamak üzere duruşmayı öğleden sonraya erteledi. Salonu terkeden ailelerin, öğleden sonra ara karar açıklanırken duruşmaya gireceği öğrenildi.

DAVADA ARA KARAR ZAMANI

Dün şahitlik yapan beş madenciden birinin şirket lehine konuşması, ailelerin büyük tepkisini çekmiş, duruşma bugüne ertelenmişti. Bugün altı şahidin daha dinlenmesi, ardından mahkeme heyetinin, müdafi ve müşteki avukatlarının yazılı taleplerini aldıktan sonra ara kararını açıklaması bekleniyor. Maden şehitlerinin aileleri, 18 Ağustos’tan beri Soma, Kırkağaç, Savaştepe, Bergama ve Kınık’tan çocuklarıyla birlikte gelerek davayı takip ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.