Header Ads

SYRIZA'dan istifalar: Sol kanattan 25 milletvekili 'Halk Birliği' partisine geçti

cihan/sputnik

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA partisinden ayrılan 25 milletvekili mecliste yeni bir grup kurdu.

Geçtiğimiz ay kabin revizyonuyla görevden alınan Enerji Bakanı Panayotis Lafazaniz başkanlığındaki grubun adı "Halk Birliği" olarak belirlendi. Halk Birliği, meclisteki en büyük üçüncü grup oldu.

Partiden ayrılan milletvekilleri, üçüncü kurtarma paketi karşılığında kreditörlerin talep ettiği kemer sıkma önlemlerine karşı çıkmıştı. Başbakan Çipras partisindeki huzursuzluk üzerine dün istifa ederek erken seçimlerin yolunu açmıştı.

Yunanistan’ın imzaladığı üçüncü kurtarma paketinin ardından partisi SYRIZA ile arasındaki ipleri koparak eski Çevre ve Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis, ilk kez Halk Birliği’nin lideri olarak konuştu.

Kurtarma paketine alternatif sunacakları vaadinde bulunan Lafazanis, amaçlarının imzalanan kurtarma paketini iptal etmek ve Yunanistan’ın borcunun yeniden yazılması olduğunu belirtti. Lafazanis, Euro Bölgesi’nden çıkışın ‘düzenli’ olacağını da kaydetti: “ Eğer kemer sıkma paketini iptal etmemiz gerekirse, euro’dan çıkış rotasını takip edeceğiz.”

SYRIZA’dan ayrılan 25 milletvekilinin, kemer sıkmaya ‘Hayır’ diyen yüzde 62’nin sesi olmak için çalışacağını söyleyen Lafazanis, “Referandumdaki ‘Hayır’ oyları bu seçimde öksüz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Çipras’ın erken seçim hamlesini de eleştiren Lafazanis, Çipras’ın Yunan halkını ‘gafil avlamaya çalıştığını’ savundu.

SYRIZA'dan ayrılan isimler arasında eski Maliye Bakanı Yannis Varufakis ve Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu yer almıyor.

SYRIZA'nın milletvekili sayısı ise 149'dan 124'e düşecek.

VARUFAKİS: YUNAN HALKINA İHANET ETTİK

Öte yandan erken seçim kararı ile birlikte ne yapacağı en fazla merak edilen isim haline gelen eski Maliye Bakanı Yannis Varufakis, SYRIZA’dan milletvekilli adayı olmayacağını açıkladı.

Fransa’da yayınlanan Nouvel Observateur’a konuşan Varufakis, üçüncü kurtarma paketi ile Yunan halkına ihanet ettiklerini de söyledi.

Hükümet kurma görevi Yeni Demokrasi'de

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, ana muhalefet lideri ve Yeni Demokrasi Genel Başkanı Vangelis Meimarakis’e hükümeti kurma görevini verdi. Ancak Yeni Demokrasi'nin parlementodan güvenoyu almak için gerekli olan 156 sandalyeye ulaşamayacağı tahmin ediliyor.
Yunanistan Anayasası'na göre, Yeni Demokrasi Lideri Meimarakis'in hükümeti kurmak için üç günü bulunuyor. Bu üç günün sonunda Meimarakis'in başarısız olması halinde Cumhurbaşkanı Pavlopulos, hükümeti kurma görevini Meclis'teki üçüncü partinin genel başkanına verecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.