Header Ads

Türkiye tarihinde ilk: Geçici hükümet ile erken seçime gidilecek

sputnik/başka haber

Gözler Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile bugün görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'da. Erdoğan, hükümeti kurma görevini, büyük ihtimalle Başbakan Davutoğlu'na verecek. Ve Türkiye, tarihinde ilk kez, geçici hükümet ile seçime gidecek.

Türkiye 7 Haziran'dan sonra bugün yeniden resmen seçim sürecine giriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 116'ıncı maddesine göre bugün seçimin yenilenmesi kararı alacak. Ardından 5 gün içinde "Geçici Hükümet" kurulacak.

1 Kasım'da yapılması planlanan erken seçim süreci bugün resmen başlıyor. 7 Haziran seçimlerinin ardından 45 günlük sürede yeniden hükümet kurulamadı ve erken seçim süreci bugün resmen başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 116'ıncı maddesi uyarınca bugün erken seçim kararı alacak. Cumhurbaşkanı saat 17:15'te Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşecek. Cumhurbaşkanı seçimin yenilenmesi kararı alacak ve bu karar Resmi Gazete'de yayımlanacak. Anayasa'ya göre geçici hükümetin 5 gün içinde kurulması gerekiyor.

Geçici hükümet Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilerin üye vermesi öngörülüyor. Hangi partinin hükümette kaç üye ile temsil edileceğini Meclis Başkanlığı belirledi. AKP'ye 11, CHP'ye 6, MHP ve HDP'ye ise 3'er bakanlık düşüyor. Ancak MHP ve CHP daha önce bu hükümete katılmayacaklarını açıkladı, HDP ise bu hükümette yer alma kararı aldı. Bu durumda MHP ve CHP'ye düşen üyeler yerine geçici hükümette bağımsız isimler yer alacak. Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanları da anayasaya göre bağımsız isimler olacak.

Başbakan Davutoğlu HDP'li üyeleri ise kendisinin belirleyeceğini, bakanlık teklifini partiye değil kişilere götüreceğini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.