Header Ads

Tuzla’da asit deposu patladı, fabrikalar boşaltıldı

cihan

Tuzla’da, Organize Deri Sanayi içindeki bir fabrikanın kimyasal madde deposunda patlama sızıntı meydana geldi. Muhtemel tehlikelere karşı çevre fabrikalar boşaltıldı, bu bölgedeki yollar yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Tahliye çalışmaları sürüyor.

Alınan bilgiye göre, gemi ve yat gibi araçların malzemelerini üreten fabrikanın kimyasal deposunda delinme oldu. Deliğin büyümesi üzerine kimyasal madde sızıntısı başladı. Bu nedenle önce söz konusu fabrika boşaltıldı.

Sızıntının çevreyi de tehdit etmesi nedeniyle çok sayıda fabrikadaki çalışanlar tahliye edildi. Çalışanlara maske dağıtıldı.

İlk olarak bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri gönderildi. Teknik ekiplerin de fabrikaya gönderilmesi için harekete geçildi.

Çalışanlar, sızıntı nedeniyle çevredeki bütün fabrikaların kapandığını ve işi bıraktıklarını söyledi. Çalışanlar azot tankerinde patlama olduğunu belirtti.

Sızan kimyasal maddenin türünün tespiti için de çalışmalar sürüyor.

İstanbul Valiliği, Tuzla'da bir fabrikada meydana gelen kimyasal sızıntısı ile ilgili açıklama yaptı. Kimyasalın hızla tahliye edildiği vurgulanan açıklamada, "Tahliye edilen maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunmakta olduğundan bina ve çevresi tedbiren boşaltılmıştır." denildi.

İstanbul Valiliği'nde yapılan açıklama şöyle: "05 Ağustos 2015 Çarşamba günü Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet gösteren bir firmaya ait bina dahilinde bulunan tankın delinmesi sonucunda açığa çıkan nitrik asit süratli ve emniyetli bir şekilde tahliye edilmektedir. Tahliye edilen maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunmakta olduğundan bina ve çevresi tedbiren boşaltılmıştır. Söz konusu maddenin tahliyesi neticesinde bina ve çevresinde tekrar gerekli kontroller yapılacak ve alınan tedbirler kaldırılacaktır. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmamıştır."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.