Header Ads

Veli Ağbaba: 5 temel mesele çözülmeyecekse CHP'nin koalisyonda yer almasının bir anlamı yok


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beraberindeki CHP milletvekilleri ile Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i makamında ziyaret etti.

Zonguldak’ın Türkiye için önemli bir il olduğunun altını çizen Ağbaba, "Zonguldak sadece bizim için değil Türkiye için önemli bir il. Bilindiği gibi Zonguldak yeraltı zenginlikleri ve kömürüyle Türkiye açısından önemli bir kentimiz. Yeraltı çok zengin ama yer üstü zengin değil. Yeraltı zenginliği, yer üstüne etki etmemiş. Sizin de belirttiğiniz gibi burada kurulmak istenen termik santraller Bartın’dan Zonguldak’a kadar birçok bölgede hayatı yok edecek gibi görünüyor. Termik santraller orada sadece birini zengin etmek yoksa sadece enerji politikaları ile bu söylenemez. Burada kullanılacak kömür ise ithal kömür. Bu anlamda CHP olarak biz bu termik santrallerin Zonguldak’a bir fayda sağlamayacağını biliyoruz. Önümüzdeki dönemde gündeme getirmemiz gereken konu çevre konusu çevre bir yaşam hakkı. Bu konunun gündeme getirilip savunulması gerekiyor. Yarın bunun geri dönülemez sonuçları olacak. O yüzden biz milletvekili arkadaşlarımızla belediye başkanları arkadaşlarımızla partimiz ile bu konuya karşı olduğumuzu belirtiyoruz" dedi.

Ağbaba, 7 milletvekili ile Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir'i makamında ziyaret ettikten sonra Maden Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarının AKP ile yürütülen koalisyon görüşmelerine yönelik sorusunu cevaplandıran Ağbaba, MHP'nin Meclis Başkanlığı seçimi ve terörle ilgili araştırma komisyonu kurulması gibi konularda AKP ile fiili bir koalisyon yaptığını söyledi.

14 ilkeleri olduğunu, bu 14 ilke çerçevesinde ortadoğuda akan kan, kürt meselesi, eğitim meselesi, yeni Anayasa gibi 5 temel sorunun çözülmesi durumunda hükümet kurulmasını savunduklarını belirten Ağbaba, şöyle dedi:

"5 temel mesele çözülmeyecekse CHP'nin koalisyonda yer almasının bir anlamı yok. 5 sorun çözülecekse kimseye 'yok' demiyoruz. Ama bu işin çözülmesini istemeyen biri var. O her gittiği yerde konuşuyor. Her konuştuğunda Türkiye gerginleşiyor. Cumhurbaşkanı maalesef Anayasal sınırları içine çekilmiyor. Meclis yeminine uymuyor. O konuşmadığı zaman 7 Haziran'da gördük, 1 hafta konuşmadı, Türkiye'ye huzur geldi."

''O karar vermek istiyor''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her şeye karar veren kişi olduğunu ifade eden Ağbaba, şöyle konuştu:

"O dünyanın en büyük jinekoloğu. Kim kaç çocuk doğuracak, nasıl doğuracak karar veriyor. O dünyanın en büyük mimarı. Köprü yapılacak, nasıl yapılacak karar veriyor. O dünyanın en büyük genel yayın yönetmeni. Emrinde 8-10 tane haram medyası var. Alt yazıda kimin ne konuşacağına karar veriyor. O bir film senaristi, yönetmen. Kimin ne kadar öpüşeceğine karar veriyor filmde. Muhteşem Yüzyılı hatırlayın. Burada da o karar vermek istiyor. Şu anda Türkiye'nin önündeki en büyük engel. Türkiye siyasetinin, demokrasinin önündeki en büyük engel kaçak sarayda oturuyor. Kaçak sarayda oturduğu sürece, AKP onun güdümünden çıkmadığı sürece Türkiye'de hiçbir şey olacağı kanaatinde değilim. Bu koalisyon için de geçerli."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.