Header Ads

Yırca'da yangın: Sökülen zeytin ağaçlarının yerine dikilen fidanların tamamı yandı

DHA

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'ndeki Kolin firması tarafından termik santral yapmak için kesilen 6 bin 666 zeytin ağacının köklerinin bulunduğu arazide yangın çıktı. Alevler kesilen ağaçların yerine dikilen 100 zeytin fidanı ile yaklaşık 8 dönümlük bir bahçedeki meyve ağaçlarına zarar verdi.

Yırca Mahallesi'ndeki santral kurulmak istenen bölgedeki 6 bin 666 zeytin ağacı geçen 7 Kasım'da iş makineleriyle zeytin ağaçları kesilmişti. Kesilen zeytin ağaç köklerinin bulunduğu alanda bugün saat 12.30 sıralarında yangın çıktı.

Çıkış nedenin henüz belirlenemeyen yangın kısa sürede 25 dönümlük bir alana yayıldı. Alevler yakındaki meyve ağaçları bulunan bahçeye de sıçradı.

Bölgeye, Soma ve Akhisar Orman İşletme Müdürlükleri'ne ait ait toplam 6 arazöz ve 2 su tankeri müdahale edildi. her iki ilçenin itfaiye ekipmlerinin de destek vermesiyle, alevler, bir saatlik çaba sonucunda söndürüldü.

DİKİLEN FİDANLAR ZARAR GÖRDÜ

Yangında, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Yırca Mahallesi'nde kurulması planlanan termik santral için alınan 'acele kamulaştırma' kararını esastan iptal eden Danıştay 6. Dairesi'nin kararını kısmen onamasının ardından köylülerin geçen 25 Mayıs'ta çevre örgütü Greenpeace ile düzenlediği şenlikle dikilen ve "zafer ağaçları" adı verilen 100 zeytin fidanının tamamı zarar gördü.

Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın, köylülerden birinin kendisini arayıp, termik santral için zeytin ağaçlarının kesildiği alanda yangın olduğunu bildirdiğini belirtip, "Zaman kaybetmeden itfaiyenin Alo 110 ihbar hattını ve jandarmayı arayıp, yangını ihbar ettik. Alevlere müdahale edilip, söndürüldü. Yangının çıkış nedeni henüz belli değil. Ancak, yeni dikilen zeytin fidanlarımız ile alevlerin sıçradığı yaklaşık 8 dönümlük bir bahçedeki şeftali, kiraz, vişne, erik ve armut ağaçları zarar gördü" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.