Header Ads

YSK, erken seçim hazırlıklarını tamamladı


cihan

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) olası seçim ihtimaline karşı hazırlıklarını tamamladı. YSK, geçersiz oyların sayısının fazla çıktığı İstanbul’un oy pusulasını değiştirme ihtimali bulunuyor.

AKP ve CHP arasında gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması üzerine erken seçim ihtimali gündeme geldi. Seçim olacakmış gibi çalışma yapan YSK, seçime yönelik hazırlıklarını tamamladı. Olası seçim takvimlerinin hepsini hazırlayan YSK, seçime yönelik resmi kararı bekliyor. Resmi tarihin belirlenmesinin ardından seçim takvimleri tarihlendirilecek.

YSK Başkanı Sadi Güven basın mensuplarına erken seçim ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Her zaman seçim hazırlığı yaptıklarını vurgulayan Güven, “Henüz kuruldan çıkmış herhangi bir karar yok. Normalde Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçime götürmesi halinde 90 günü takip eden ilk Pazar günü, ancak Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 9. maddesi bize seçimlerle ilgili sürede kısaltma imkanı veriyor. Yüksek Kurul tarafından herhangi bir seçim kararı alınmadığı için böyle bir değerlendirmemiz henüz yok. Karar alınırsa bakarız.” ifadelerini kullandı.

Seçim maliyetini konusuna da değinen Güven şunları kaydetti: “Seçim maliyeti sadece bizim harcadığımız paralarla ilgili değil. Hazine yardımı var, diğer harcamalar var. YSK olarak diğer seçim maliyetlerini açıkladım. Onlara bakılabilir.”

Her seçim için yaklaşık 40’a yakın genelge ve karar yayımlayan YSK tarih belirlenmesinin ardından genelge ve kararları yeniden gözden geçirecek. Genelge ve kararlarda ise büyük bir değişiklik beklenmiyor. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) oy pusulası ile ilgili ihaleyi daha önce gerçekleştirilmişti. YSK yetkilileri, erken seçim ihtimaline karşı DMO yetkilileri ile görüşmeleri devam ediyor.

İSTANBUL OY PUSULASI DEĞİŞTİRİLEBİLİR

7 Haziran’da yapılan seçimlerde İstanbul’da geçersiz oy patlaması yaşanmıştı. Bunun nedeni olarak ise oy pusulasının dizini olarak gösterilmişti ve yaklaşık 537 bin geçersiz oy kullanılmıştı. YSK’nın yaptığı çalışmalar çerçevesinde İstanbul’un oy pusulasını değiştirme ihtimali bulunuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.