Header Ads

Yüksek Seçim Kurulu resmen açıkladı: Erken seçim 1 Kasım 2015'te yapılacak


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin 1 Kasım’da yapılmasına karar verdi. YSK ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ön seçimle ilgili yaptığı başvuruyu da oy çokluğu ile kabul etti.

YSK bugün seçim gününü açıklamak için toplandı. Sabah başlayan toplantı sonrası YSK Başkanı Sadi Güven kameralarının karşısına geçti. Güven, 7 Haziran 2015’te yapılan Milletvekili Genel Seçimi sonrası 45 gün içinde bakanlar kurulu oluşturulamadığını, Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin yenilenmesine karar verdiğini ve YSK’nın seçim süresini kısaltma yetkisi olduğuna karar verdiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı’nın erken seçim kararının da 24 Ağustos 2015 günlü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandığını dile getiren Güven, “YSK bugün yapmış olduğu değerlendirme sonunda kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak anayasanın 79, 116 son ve 2839 sayılı kanunun 8 ve 9. maddelerine göre 26. dönem milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir.” dedi.

CHP’NİN BAŞVURUSU KABUL EDİLDİ 

CHP’nin parti tüzüğü gereği ön seçim ile milletvekilleri adaylarını belirlediği yönetmeliğin iptaline ilişkin başvuruyu da değerlendirdiklerini kaydeden Güven, “Bugün CHP ile aday belirleme yönetmeliğinde yapılan değişiklik uygulaması da değerlendirilmiş oy çokluğu ile uygulanmasına karar vermiştir. Bundan sonrası aşamada YSK’nın hazırlamış olduğu genelgeler süratli bir şekilde yayımlanıp duyurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Seçim takvimini bir iki gün içinde açıklayacaklarını belirten Güven, detaylar üzerinde çalıştıklarını ve siyasi partilere gönderilen taslak metnin geçerli olduğunu söyledi. Güven ayrıca taslak metinde ufak değişikliklerin yapılacağı bilgisini verdi.

Siyasi partilerden doğrudan seçim takvimine yönelik bir itiraz gelmediğini aktaran Güven, “Bir parti 1 Kasım’ı 8 Kasım yapalım şeklinde bir teklifte bulundu. YSK, Doğu'da ve Güneydoğu'daki mevsim şartlarını gözönüne alarak 1 Kasım’ı uygun buldu.” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.