Header Ads

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

cihan

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bu gece 23.30'dan itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hakkari Valiliği'nin cami hoparlörlerinden duyurduğu açıklama şöyle;

"İlimiz Yüksekova ilçesinde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı il idaresi kanununun 11/C maddesi gereğince, ilimiz Yüksekova ilçe merkezinde 26 Ağustos 2015 günü saat 23.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."

Yasağın hemen ardından Orman ve Eski Kışla mahallelerinde silah ve patlama sesleri duyuldu.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, kendilerine gelen bilgilere göre çatışmalarda 3 kişinin öldüğünü ve 7 kişinin de yaralandığını söyledi.

Zeydan, "Edilen bilgiye göre şu an halk sesiz bir şekilde evlerinde bekliyor, kimse dışarı çıkamıyor. Yaralılara da kimse müdahale etmiyor. Sağlık ekipleri de güvenlik nedeniyle yaralılara müdahale edemiyor. Yaralılara müdahaleye gitmek isteyen halka da izin verilmediği söylenmekte." dedi.

Yüksekova’da incelemelerde bulunmak üzere giden KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’dan oluşan heyetin ilçeye girişine ve ilçeden ayrılmasına izin verilmiyor.

KESK, heyetin Yüksekova’ya girişine ve ayrılmasına izin verilmemesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. KESK’ten yapılan açıklama şöyle: "Dün Hakkâri’de incelemelerde bulunan heyet bugün Yüksekova girişinde durdurulmuş, ilçeye girişlerine izin verilmemiştir. Heyetin sokağa çıkma yasağı ilan edilen Yüksekova’da dün akşamdan beri yoğun çatışmaların yaşandığı, en az 3 kişinin yaşamını yitirdiği, çoğu ağır olmak üzere 10’dan fazla yaralı olduğu bilgisi üzerine Yüksekova’nın girişinde bulunan Devlet Hastanesi’ni ziyaret etme talebi de red edilmiştir. Yüksekova Devlet Hastanesi polis ve özel timin ablukası altındadır. Heyette iki doktorun olduğu, hastanede çok sayıda sendika üyesinin olduğu, yaşananları yerinde incelemesinin heyetin en doğal hakkı olduğu söylenmiş ve başta valilik olmak üzere çok sayıda girişimde bulunulmuşsa da savaş haline geçen ilçede hak ve hukuk kavramları adeta askıya alınmıştır. Heyetin Şemdinli’ye geçişine de izin verilmemektedir. Silvan, Lice, Nusaybin, Varto ve daha birçok yer gibi şu anda Yüksekova’nın dünya ile tüm iletişimi kesilmiş durumdadır. Şehirde neler yaşandığını kimse bilmemektedir. Tüm kamuoyuna ve yetkililere sesleniyoruz; durum her gün biraz daha kötüye gitmekte ve kontrolden çıkmaktadır. Çatışmalar derhal durdurulmalı, bölgenin basına, emek ve demokrasi güçlerine kapatılması uygulamasından vazgeçilmelidir.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.