Header Ads

Yunanistan'a 3. yardım paketi onaylandı, Yunan bakan ve vekillerin maaşları da kesilecek


sputniknews foto: reuters

Yunanistan'da Çipras hükümetinin hazırladığı yeni yasa tasarısıyla bakanların ve kamu kurumlarındaki üst düzey yöneticilerin maaşları yaklaşık yüzde 15, milletvekillerinin maaşları yüzde 20 düşecek. Yunanistan ve kreditörler, 86 milyar euro’luk yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı.

Başbakan Aleksis Çipras, hükümetin bu konudaki kararının ‘sembolik' olduğunu ancak ekonomik getirileri de olacağını belirtti. Çipras, bu konuda hazırlanan yasa tasarısı ile bakanların maaşlarının düşeceğini ve milletvekili maaşlarının bütününün vergilendirileceğini açıkladı.

Başbakanlık konutunda İdari Reformlar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı toplantının ardından gazetecilere konuşan Çipras, Yunanistan'ın borç sorunuyla ilgili kreditörle müzakerelerde çiftçilerin vergi muafiyeti konuşulurken, 'milletvekillerine uygulanan vergi muafiyetinin görmezden gelinemeyeceğini' belirtti.

Alınan bilgiye göre, yeni yasa, bakanların ve kamu kurumu üst düzey yöneticilerinin maaşlarında yüzde 15 oranında kesinti yapılmasını öngörüyor. Yeni yasaya göre, kamu kurumları yöneticilerinin aylık gelirleri ek ödemelerle birlikte Yüksek Mahkeme Başkanı'nın maaşını geçmeyecek şekilde yeniden belirlenecek.

Yunanistan'da milletvekillerine tazminat şeklinde aylık maaş olarak yaklaşık 5 bin 700 euro, büro, kırtasiye, posta gibi giderler için de seçildikleri bölgelere göre yaklaşık 2 bin 500 euro olmak üzere toplam 8 bin 200 euro'ya kadar ödeme yapılıyor. Milletvekilleri katıldıkları her komisyon toplantısı için de vergiden muaf olarak 75 euro alıyor. Siyasi bürolarında her biri devlet tarafından ödenen 2 bin euro'ya kadar maaş ile üç uzman danışman görevlendirme hakkı bulunan milletvekilleri ulaşımda da özel indirimlerden faydalanıyor.

Pakete onay çıktı

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Çakalatos, 22 saat süren müzakereler sonucunda Yunanistan'ı düzlüğe çıkaracak yardım paketi konusunda uzlaşıya varıldığını, bazı küçük detaylarınsa hâlâ görüşüldüğünü açıkladı. Yunan Haber Ajansı AMNA da özelleştirme fonu, ödenmeyen krediler ve enerji piyasasının serbestleştirilmesi gibi önemli konu başlıklarında karşılıklı anlaşmaya varıldığını duyurdu. Üst düzey bir Yunan yetkili de “Sonunda beyaz duman göründü” demişti.
Öte yandan Kathimerini gazetesi, paketin verilmesi için Yunanistan’ın 35 öncelikli maddeyi uygulamaya geçirmesi gerektiğini yazdı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.