Header Ads

AFP: Tayland'daki tapınak saldırısı şüphelisi Kayseri'de yaşıyor

afp/sputniknews/efe

Tayland'da çoğu turist onlarca kişinin ölümüne yol açan tapınak saldırısıyla ilgili hakkında tutuklama emri çıkarılan 2 yeni şüpheliden birinin Türkiye'de olduğu öne sürüldü. AFP'nin haberine göre, söz konusu şüpheli, olayla ilgisi olmadığını ve polisle işbirliği içinde olduğunu söyledi. Baş şüphelinin ise Kamçboşya'da saklandığı sanılıyor.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 17 Ağustos’ta bir tapınağa düzenlenen ve 28 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırının ardından failleri arama çalışmaları devam ederken, saldırının Türkiye bağlantılı olduğuna dair bir iddia daha ortaya atıldı. Polisin dün tutuklama emri çıkarıldığını duyurduğu iki kişiden biri olan Wanna Suansun isimli 26 yaşındaki kadının kocasıyla Türkiye’de yaşadığı öne sürüldü.

'O EVDE KOCAMIN BİR ARKADAŞI KALIYORDU'

AFP ajansının haberine göre, adını Wanna olarak veren bir kadın kendilerini arayıp an itibarıyla kocasıyla Kayseri’de yaşadığını ve Tayland’a en son 3 ay önce gittiğini söyledi. Polisin önceki gün baskın yaptığı eve 1 yıldır uğramadığını iddia eden kadın, Türkiye’ye gelmeden önce apartmanı kocasının bir arkadaşına emanet ettiklerini anlattı. Kendisi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını duyduğunda şoke olduğunu belirten kadın, işbirliği için Tayland polisiyle irtibata geçtiğinin de altını çizdi.

POLİS DOĞRULAMADI

Öte yandan polis, adı ve soyadı net olarak belirlenen ilk şüpheli olan Wanna’nın Türkiye’de olduğu iddialarını doğrulamadı.

Bangkok’un kuzeyinde yapılan bir apartman dairesi baskınında, yabancı uyruklu bir şüpheli yakalanmış, bulunan pasaportlar arasında Türkiye pasaportunun da olması şüphelinin Türk vatandaşı olduğu iddiasını gündeme getirmişti. Ancak pasaportun sahte olduğu anlaşılmış, Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği de iddiayı yalanlamıştı.

İngilizce ve Arapça bilen ve adı Bilan Muhammed olarak verilen 47 yaşındaki bu şüphelinin sorgulandığı, yetkililerle çevirmen aracılığıyla Arapça konuştuğu belirtilmişti.

Tayland polis sözcüsü Prawuth Thavornsiri, ertesi gün aynı bölgedeki başka bir apartmanda gerçekleştirilen aramalarda da bomba yapımında kullanılan malzemeler bulduklarını açıklamış, Wanna Suansun isimli bir kadın ve yabancı uyruklu olduğu belirtilen bir erkeğin arandığını belirtmişti. Aranan kadın şüpheliye ait eşkal fotoğrafı ve erkek şüpheliye ait robot resim de yayınlanmıştı.

'SARI TİŞÖRTLÜ KOMŞUYA KAÇTI'

Bu arada saldırının ardından yayımlanan güvenlik kamerası kayıtlarında görülen ve başına ödül koyulan ‘sarı tişörtlü’ baş şüphelinin komşu ülke Kamboçya’da saklanmakta olduğu iddia edildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.