Header Ads

AKP 5. Olağan Büyük Kongresi yapılıyor: Ahmet Davutoğlu tek aday

cha/dha

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP'nin 5. Olağan Kongresi’nin gerçekleştirildiği Ankara Arena Spor Salonu’na geldi. Davutoğlu, aracından indikten sonra dışarıda toplanan AKP'lilere kurulan bir platform üzerinden seslendi.

Başkan Davutoğlu, “Sizler bugün zor zamanda Ankara’daki mevcudiyetinizle Türkiye'de sanki olağanüstü bir durum varmış gibi, bu durumu yansıtmak için kriz senaryoları çıkarmak isteyenlere karşı Diyarbakır’dan, Erzurum’dan, Edirne’den Hakkari’den fevç fevç Ankara'ya aktınız. Malazgir’ten Anadolu’ya akan yiğitler gibi Anadolu'dan Rumeli'ye giden atalarınız gibi ve Anadolu’dan İstanbul’a büyük fethe yürüyen dedeleriniz ve dahi Çanakkale’ye onur için istikbal için istiklal için yürüyen o yüce şehitler gibi. Biz böyle zor zamanlarda ak bayrağı, al bayrağı yüceltenlerden gurur duyuyoruz. Varlığınızla varlığımız pekiştirdiniz. Allah sesimizi gür eylesin. Allah bastığımız toprağı kadim ve güçlü eylesin. Allah şehitlerimizin emanetini taşıma gücünü bize nasip eylesin. Bugün vatanın birliği ülkenin istikbali için için hiç korkmadan cesaretle şer odaklarına, terör odakların yürüyen yiğitler gibi sizler de Ankara’ya o yiğitlerin emanetine güç vermeye geldiniz." diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinden sonra kriz çıkarılmayı başlandığını iddia eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"7 Haziran sonrası çok senaryolar yapıldı, kriz çıkarılmaya çalışıldı. Bir anda PKK'sı, DEAŞ'I dışarıdaki odaklarla birlikte düğmeye bastılar ve 12 yıllık AKP iktidarının bütün kazanımlarını yok etmek için harekete geçtiler. Onlar bu şer odakları için harekete geçerken AK Parti kadroları 1 Kasım’da yeni bir demokrasi zaferi için harekete geçiyor. Onlar kaos için harekete geçerken AK Parti kadroları istikbal için, huzur için yürüyor. Herkes 7 Haziran'dan sonra yaşananları gördü. Kimlerin kardeşi kardeşe kırdırmak için, kimlerin bu ülkeyi parçalamak için harekete geçtiğini gördü. Kimlerin Türkiye'de güçlü bir yönetime ihtiyaç varken iktidardan kaçtığını gördü. Ne kurulan tuzaklara fırsat veririz ne de millet güçlü iktidar istediğinde onlardan kaçarız. Biz dik durduk bu hareketi başlatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi hep dik durduk. Kurulan tuzaklara boyun eğmedik. En zor şartlarda bile millet gür bir ses istediğinde işte buradayız, işte sesimiz dedik.”

Davutoğlu, konuşmasının sonunda da kalabalığa “Sefere hazır mısınız, menzili görüyor musunuz?” diye sordu.

Konuşmasının bitiminde Ahmet Davutoğlu, kongre salonuna eşi Sare Davutoğlu ile birlikte giriş yaptı. Davutoğlu'nu bazı bakanlar ve AKP yöneticileri karşıladı. Öte yandan son dönemlerde meydana gelen terör olaylarından dolayı salonda müzik dinletisi yapılmıyor. Olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı kongrede partinin astığı pankartlar haricinde başka pankart asılmasına izin verilmedi.

Türkiye'nin her yöresini sergileyen genç kızlara yöresel kıyafetler giydirilmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Kongre salonunda AKP'nin 13 yıllık iktidar kısa filmi izletildi. Film izlenirken AK Parti kurucularından olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en çok alkışlanan kişi oldu.

Kongreye gelenler arasında eski Başbakan Yardımcısı ve AKP'nin 3 dönemlik isimlerinden Bülent Arınç da bulunuyor.

Ahmet Davutoğlu'nun tek Genel Başkan Adayı olacağı kongrede, partinin yeni Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri de seçilecek.AKP'DEN BOYNUKALIN'A DESTEK: DİVAN ÜYESİ OLDU

AKP Kongresi'nde divan üyeleri, Başbakan ve Genel Başkan Davutoğlu'nun da aralarında olduğu, parti yetkililerinin aday göstermesi ile, delegeler tarafından oy birliği seçildi.

Divan Başkanlığı'nı eski Başbakan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanı bekir bozdağ üstlenirken, geçen hafta Hürriyet Gazetesi'ne yönelik saldırı sırasında, gazete önünde yer alarak ve açıklama yaparak dikkatleri üzerine çeken Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın da Divan üyesi olarak seçildi.

Geçen pazar akşamı Hürriyet'e taşlı sopalı saldırının baş aktörlerinden AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, saldırının ardından tehditler yağdırarak yaptığı konuşmasında ''1 Kasım’da sonra defolup gidecekler” demişti. Saldırıdan bir gün sonra devletin resmi ajansı AA'ya konuşan Boynukalın, ''Eylem yapmaya devam edeceğiz. Buna alışmaya başlasınlar artık'' demişti.

Boynukalın'ın tehdit dolu açıklamasından sadece 9 saat sonra Hürriyet Gazetesi ikinci bir saldırıya daha uğramıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.