Header Ads

Amasra ve Ereğli'de 500 madenci 1 haftadır grevde

Ayhan Acar/dha

Bartın'ın Amasra İlçesi ve Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi'nde faaliyet gösteren özel maden şirketinde çalışan 500 maden işçisinin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması üzerine 1 Eylül'de başlattığı grev sürüyor.

İşveren ile toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. yöneticileriyle yeniden görüştü. GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan, Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve şube yöneticileri, işveren ile görüştükten sonra işletme önünde greve devam eden işçilerle bir araya geldi.

Görüşmeler hakkında işçilere bilgi veren GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan, "İki asgari ücretin 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle ödenmesi, sosyal hakların bu ücretin üzerine eklenmesi, geriye dönük farkların ödenmesi, sözleşmenin imzalanmasının ardından yeraltından yerüstü statüsüne işçi nakli yapılmayacağı, harici servislerde çalışan işçiler için ücret talepleri konusunda müzakereleri işveren ile sürdürüyoruz. Müzakerelerden sonuç alıncaya kadar grev sürecek" dedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve AKP Milletvekili Yılmaz Tunç da işçileri ziyaret etti.

İşçilerin grevi sürüyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.