Header Ads

Bağdat’ta stadyum inşaatında çalışan 18 Türk işçi kaçırıldı

sputnik/afp foto: nurol inşaat facebook sayfası

Irak İçişleri Bakanlığı başkent Bağdat'ta 16 Türk işçinin maskeli kişiler tarafından kaçırıldığını açıkladı. Nurol İnşaat'tan yapılan açıklamada ise, "Bağdat'ta 18 çalışanımız kaçırıldı" denildi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, işçilerin ülkenin kuzeydoğusundaki Habibiye’de kaçırıldığını açıkladı. İşçilerin, inşaat alanındaki karavanlarında uyudukları sırada gelen kişiler tarafından birden fazla arazi araçlarına bindirilerek götürüldüğü belirtiliyor.

AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi de, Bağdat'ın Sadr bölgesindeki bir stadyum inşaatında çalışan işçilerin, yüzleri maskeli kişiler tarafından kamyonetlere bindirilerek kaçırıldığını açıkladı. Ajansa bilgi veren bir başka yetkili, kaçırılanlar arasında işçilerin yanı sıra üç mühendis ve idarecilerin de olduğunu kaydetti.

NUROL İNŞAAT: 18 İŞÇİMİZ KAÇIRILDI

Nurol İnşaat, Irak'taki şantiyesinden 18 işçinin kaçırıldığını duyurdu. Açıklamada, olayın Bağdat'ın Sadr bölgesindeki 30 bin kişilik stadyum inşaatı şantiyesi basılarak gerçekleştirildiği belirtildi. Şantiyenin saat 03.00 sularında kimliği bilinmeyen üniformalı bir grup tarafından basıldığı ifade edildi. Şantiyeye gelen kişilerin oda ve ofislerde kapıları kırarak arama yaptığı kaydedildi.
Açıklamada, haberin holdinge ulaşmasıyla konunun Dışişleri Bakanlığı ve yerel emniyet güçlerine aktarıldığı da belirtildi.

BİLGİÇ: TÜRK İŞÇİLER AYRILARAK KAÇIRILMIŞ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de 18 Türk'ün kaçırıldığını doğruladı.

Bilgiç, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bağdat'ta bir Türk şirketinin stadyum inşaatında çalışan 18 Türk vatandaşının dün gece üniformalı bir grup tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini belirtti. Olayın saat 03.00 civarında meydana geldiğini söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti:

“Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk’ün arasında 14 işçi, üç mühendis ve bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz.”
Bir gazetecinin “Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş” yönündeki sorusunu yanıtlayan Bilgiç, Türklerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti.

KURTULMUŞ: IRAK'LA TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise Iraklı yetkililerle temas halinde olduklarını söyledi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor" diye konuştu.
Türk işçilerin kim tarafından kaçırıldığı hakkında ise henüz bir bilgi yok. Ancak AP, Türk işçileri kaçıran kişilerin askeri üniforma giydiklerini aktardı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.