Header Ads

"İstanbul'da 'polisin burnunun dibinde' sahte Suriye pasaportları satılıyor"


sputnik/berlingske

Danimarka'da yayımlanan Berlingske gazetesindeki Allan Sorensen imzalı habere göre, her gece Aksaray'daki bir meydanda toplanan göçmenler ceplerindeki sahte Suriye pasaportlarıyla Avrupa'ya gitmeyi bekliyor.

Haberde adı 'güvenlik nedeniyle' Ahmed olarak verilen bir insan kaçakçısı da sahte pasaportların İstanbul'daki bir pazardan alınabildiğini ifade edip, Türk polisine de 'göz yumması için' rüşvet verdiklerini söylüyor.

'ÇOĞUNLUĞU GERÇEK SURİYELİ DEĞİLDİ'

Ahmed ocaktan bu yana Avrupa'ya 2.000 kişi gönderdiğini belirterek, "Suriye pasaportu alanların sadece yüzde 20'si gerçekten Suriyeliydi. Çoğunluğu da yerel bir pazardan Suriye pasaportu satın almış göçmenlerdi" diyor.

Gerçekten Suriyeli olanların pasaport için 1.000 euro ödediğini, Suriyeli olmayanların da 5.000 euro ödediğini belirten Ahmed, Suriyeli olmayanların daha fazla ödemesinin 'mantığını' da şöyle açıklıyor:
"Bu insanlar başı gerçekten derde giren ve bu nedenle Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyelilerin yerini ellerinden almış oluyorlar."

Bu arada Ahmed, Suriye pasaportu alıp Avrupa'ya gidenler arasında IŞİD militanlarının olup olmadığını ise bilmediğini söylüyor.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.