Header Ads

Binlerce İzlandalı, Suriyeli mültecileri ağırlamak için gönüllü oldu

sputnik

Binlerce İzlandalı, hükümetin, uluslararası korumaya ihtiyaç duyan sadece 50 Suriyeli sığınmacının ülkeye kabul edilmesi kararını eleştirerek, ülkeye alınacak Suriyelileri kendi evlerinde ağırlayabilecekleri teklifinde bulundu.

İzlanda hükümetinin sadece 50 Suriyelinin ülkeye alınacağını duyurmasının ardından İzlandalı yazar Bryndis Bjorgvinsdottir, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta, 'Suriye çağırıyor' isimli, daha fazla Suriyeli sığınmacının İzlanda'ya alınması için hükümete çağrıda bulunulan bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında İzlanda Refah Bakanı Eyglo Hardar'a yönelik yazdığı açık mektubunda yazar Bjorgvinsdottir, "Ben, 5 Suriyeli için temel insan hakları ve kimlik numarasının da verildiği, oturum ve çalışma izni istiyorum. Onlara kalacak yer sağlayacak birisini biliyorum. Uçak biletlerini ben ödeyeceğim. Haberlerde İzlandalıların 50 Suriyeliyi kabul edeceğini okudum. Bu sayılarını 55 yapar" ifadelerini kullandı.

DESTEKÇİ SAYISI 24 SAATTE 10 BİNİ AŞTI

323 bin nüfuslu İzlanda genelinde yoğun ilgi gören kampanyaya destek verenlerin sayısı, 24 saatte 10 bini aştı. Kampanyaya destek verenler arasında, sığınmacılara evlerinin kapılarını açanların yanı sıra, dil derslerinin verilmesi gibi İzlanda'daki hayata adapte olabilmeleri için çeşitli alanlarda Suriyelilere yardım sağlayacak gönüllüler, kıyafet, çocuk oyuncağı ve mobilya bağışçıları da yer alıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan İzlandalı Bakan Hardar, kampanyaya gösterilen ilgiden haberdar olduklarını dile getirerek, hükümet yetkililerinin, gelişmeleri takip ettiği ve ülkeye alınacak sığınmacı sayısının arttırılmasının değerlendirdiğini bildirdi.Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150902/1017495615.html#ixzz3kZYFOxxp

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.