Header Ads

Bodrum 3 saat süren sağanak yağışa teslim oldu, hasar büyük

cha

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık 3 saat süren sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Sel suları çok sayıda aracı sürükleyip devirirken, sürücüler ölümden döndü. Yaşanan sel nedeniyle büyük maddi hasar oluştu.

Akşam saatlerinde ilçe merkezinde etkili olan sağanak yağış sele dönüştü. Şakir Caddesi ile Dere Sokak'taki 20'ye yakın araç sel suyuyla sürüklendi. Sel suyunun verdiği zararla cadde ve sokaklar kullanılmaz hale geldi. Bir elektrik direğinin devrilmesi sonucu akıma kapılan sokak köpeği öldü. Sel suyunun çekilmesinden sonra ortaya ortaya çıkan tabloyu gören vatandaşlar gözlerine inanamadı.

AKUT 45 KİŞİYİ KURTARDI

Bitez ve Ortakent —Yahşi mahallelerinde derelerin taşması sonucu 5 araç sürüklendi. Araçların içindeki insanları Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekipleri son anda kurtardı. Evlerde ve araçlarda mahsur kalan yaklaşık 40 kişi AKUT ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Bodrum ile Konacık Mahallesi arasındaki ulaşımı sağlayan karayolu yaklaşık 2 saat trafiğe kapalı kalırken, Bitez, Ortakent-Yahşi — Yalıkavak ve Turgutreis mahallelerindeki yollar dağlardan gelen sel suları nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

EV VE İŞYERLERİ SULAR ALTINDA

Onlarca ev ve işyerinde su baskınları yaşanırken, vatandaşlar isyan etti. Bir yıl önce evlenen ve evinin tamamını su basan 22 yaşındaki Merve Kaya, "Oteller evlerin önüne duvar çekti, suyun gidiş yönünü kapattı. Yaklaşık 40 bin liralık zararım var. Benim bu zararımı o otel mi yoksa duruma müdahale etmeyen yetkililer mi karşılayacak" dedi.

Ev aletleri tamir ve bakım servisini sel suyunun basması sonucu ölümden dönen Kamil Yeter, "Atölyede uyuyordum sel suyu birden geldi. Camlar kırıldı su içeri doldu. Belime kadar suyun yükseldiğini fark ettim kendimi caddeye zor attım" dedi.

Bodrum Belediyesi itfaiye ve zabıta ekipleri alarma geçerken, bazı firmalara ait traktör ve iş makinaları da kurtarma çalışmalarına destek verdi. Sel sırasında yaralanan 8 kişinin Bodrum Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.
Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum'daki kuvvetli rüzgar ve sağanakta 200'e yakın ev ve işyeriyle 33 arabanın hasar gördüğünü açıkladı. İlçede gece saatlerinde elektrik kesintisi de yaşandığını belirten Vali Çiçek, "Trafo bölgesinde su baskını olduğu için ilgili kuruluşlar gerekli çalışmaları yaptılar. Ekiplerimiz halen çalışıyor. Şu an itibarıyla Bodrum rahatlamış durumda. Allah'a çok şükür, her şeyden önce bir can kaybımız, bir insanımızda yaralanmamız yok. Anında olan yaralamalara da hastanede ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptı. Şu ana kadar bana verilen bilgilerde bir vatandaşımız, kendi evini süpürüp temizlerken ayağı kırılmış, ona geçmiş olsun diliyorum. Hasar tespit çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızın canı kadar malı da önemlidir. Bodrum'un en kısa zamanda toplanacağını ifade ediyorum. Yarın bayram, Bodrum'un bayrama en iyi şekilde ulaşması gerekiyor." dedi. Bütün ekipler çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Çiçek, "Ekiplerimiz gerekeni yapıyorlar. Şu ana kadar 200'e yakın ev ve işyeri, 33 araç hasar görmüş. Bu, ön tespitlerdir. Bu sayılar artabilir ama sanıyorum ki bu sayıdan fazla yoktur. Kriz merkezi olarak arkadaşlarımız burada. En kısa zamanda, saat demiyorum, dakika demiyorum, yarın bayrama yetiştirecek şekilde, özellikle de vatandaşlarımızın güzel bir bayram geçirmesi konusunda belediye ekiplerimiz çalışmalarını hızlı bir şekilde yapacak." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.