Header Ads

Bodrum'da kıyıya vuran Alan Kurdi, kardeşi ve annesi Kobani'de defnedildi

cihan/reuters/aa foto: Aylin Nazlıaka

Tüm dünyada infial uyandıran teknenin batması sonucu cenazesi kıyıya vuran Kobanili 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin naaşı defnedilmek üzere Mürşitpınar Sınır Kapısı’ından Kobani’ye gönderildi. Cenaze aracının geçişi sırasında yol boyu dizilen zırhlı araçlar dikkat çekti.

Ailesiyle birlikte Türkiye üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalışırken teknenin batması sonucu ölen 12 Suriyeli mülteciden biri olan 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin sahildeki cansız bedenini gösteren fotoğraflar tüm dünyada infiale yol açtı.

Bugün İstanbul’dan hava yolu ile Şanlıurfa’ya gelen Kobanili iki kardeş ve annenin cenazeleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Cenaze aracı ile Kobani’ye gönderildi.

Cenazeler Mürşitpınar Sınır Kapısından geçirildi. Buradaki güvenlik önlemleri dikkat çekti. Sınır kapısına yakın bir kilometre boyunca zırhlı araçlar aralıklarla durduğu görüldü. Jandarma ve emniyete ait TOMA’ların yanı sıra sınır kapısında da yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.

Sınır kapısına kadar cenazeye CHP, HDP ve AKP'li milletvekilleri de eşlik etti. AKP milletvekilleri sınırdan geri dönerken, CHP ve HDP milletvekilleri sınırın diğer tarafına geçerek cenaze törenine katıldı.

BABA KURDİ: TÜRKİYE BİZİM ÜLKEMİZ DEĞİL

Güvenlik gerekçesiyle cenazelerin Kobani'ye götürülmesine karşı çıkan yakınlarına baba Abdullah El Kurdi "Türkiye bizim ülkemiz değil. Kobani'de doğdular orda gömülecekler. Mezarlarında yatacağım, onlara her gün su ve yemek vereceğim. Onların mezarlarını ziyaret ederek teselli olmaya çalışacağım onlar benim dünyam canımdılar" dedi.

Cenazeye HDP Urfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan, Leyla Güven, CHP İstanbul Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu ve Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, Kurdi ailesi ile yüzlerce kişi eşlik etti. Cenaze sınır kapısından Kobani'ye gönderildi. Kobani'ye milletvekilleri ile Kurdi ailesinin geçişine izin verilirken, basının geçişine ise izin verilmedi. Sadece Anadolu Ajansı ile TRT'nin geçişlerine izin verildi. Cenazeleri  Kobani kantonu Eş Başbakanı Enver Müslim, halkı ile Kurdi ailesi  karşıladı.

Alan, kardeşi ve annesi için kılınan cenaze namazının ardından, naaşları gözyaşları arasında toprağa verildi. Toprağa verilirken baba Abdullah ve ailesi fenalık geçirdi. Cenaze işleminin ardından kalabalık topluluk Kobani kent merkezinde kurulan taziye evine geldi.

Kurdi ailesi geçen sene Eylül ayında IŞİD'in Kobani'ye saldırması üzerine Kobani'den Türkiye'ye kaçmışlardı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.