Header Ads

CHP'den 'gurbetçi' atağı: Kılıçdaroğlu, 6 ülkede seçmenlerle buluşacak

chp/sputnik/cihan/başka haber

1 Kasım seçimlerine hazırlanan Türkiye'de partiler gözlerini gurbetçi oylarına da çevirdi. Bu seçimde yurt dışında yaşayan seçmenden daha çok oy almak isteyen CHP, 23-27 Eylül tarihlerinde Avrupa'da olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 ülke 10 kentte Türk vatandaşlarla buluşacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın başlayıp 27 Eylül'de sona erecek olan Avrupa Turu'nun detaylarına açıkladı.

Bingöl'ün verdiği bilgiye göre; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçim kampanyası kapsamında, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşacak. Kurban Bayramı'nı da gurbetçilerle birlikte kutlayacak olan Kılıçdaroğlu'nun 23 Eylül'de İsviçre'nin Bern kentinden başlayacak Avrupa turu, 27 Eylül'de Avusturya'nın başkenti Viyana'daki programla sona erecek.

ALTI ÜLKE 10 KENT

Kılıçdaroğlu'na gezisi boyunca Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer eşlik edecek. İsviçre'nin ardından Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya ve Avusturya'ya geçecek olan Kılıçdaroğlu, sırasıyla Bern, Strasbourg, Brüksel, Amsterdam, Köln, Mannheim, Stuttgart, Münih ve Viyana'da  Türk vatandaşlarla bir araya gelecek.

GÜNDEMDE MÜLTECİ SORUNU DA VAR

CHP Lideri'nin Avrupa turunda gündeminde mülteciler sorunu ve Türkiye- AB ilişkileri de olacak. Kılıçdaroğlu, çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu mültecilerin yaşadığı trajedinin, Türkiye- AB ülkeleri arasında geliştirilecek ortak stratejiyle sona erdirilmesinin, insani bir zorunluluk olduğunu AB siyasetinin önemli isimlerine aktaracak. Kılıçdaroğlu, Suriye'de yaşanan iç savaşın sona erdirilmesinde AB'nin üstlenebileceği role ilişkin de önerilerde bulunacak. Kılıçdaroğlu, bu kapsamda, Strasburg'da, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks ile ayrı ayrı görüşecek.

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Brüksel'de ise Avrupa İlerici Çalışmalar Vakfı (FEPS) Çalışma Kahvaltısı'nda bir konuşma yapacak. Kahvaltıya, Avrupa Parlamenterleri, Avrupa Parlamentosu Raportörü Kati Piri, akademisyenler, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler Demokratlar Grubu Başkan Yardımcıları ve AB yetkililer katılacak. Kılıçdaroğlu, kahvaltının ardından Brüksel temasları çerçevesinde; AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AP Yeşiller Grubu Başkanı Rebecca Harms ve Brüksel Başkent Bölgesi Başbakanı Rudi Vervoort ile bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temaslarının da ana gündem maddesi "Mülteciler Sorunu" olacak. Kılıçdaroğlu Strasburg ve Brüksel ziyaretlerinde de  Türk vatandaşlarıyla iki ayrı buluşma gerçekleştirecek.

Avrupa turu kapsamında Brüksel'den Amsterdam'a geçecek olan Kılıçdaroğlu, İşçi Partisi Genel Başkanı Hans Spekman'ın da katılacağı etkinlikte konuşacak.  Kılıçdaroğlu'nun Almanya'daki durakları ise Köln, Mannheim, Stuttgart, Frankfurt ve Münih olacak. Frankfurt'ta SPD Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schäfer-Gümbel ile buluşacak olan Kılıçdaroğlu, Münih'te de Belediye Başkanı Dieter Reiter, Bavyera Eyaleti SPD Başkanı Florian Pronold, Bavyera Eyaleti Parlamento Sekreteri ve SPD Federal Milletvekillerinin katılacağı toplantıda da konuşacak. Kılıçdaroğlu'nun Avrupa turu programı Viyana'da gerçekleşecek vatandaş buluşmasıyla sona erecek.

CHP, İzmir 1. bölgedeki 7. milletvekilliğini yurt dışından gelen oylarla AKP'ye kaptırmıştı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların 1 Kasım genel seçimleri için oy kullanma maratonu 8 Ekim tarihi itibari ile başlıyor. Vatandaşlar 8 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında konsolosluk ve gümrük kapılarında oy kullanabilecekler.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.