Header Ads

CHP'li Enis Berberoğlu: Ülkede sivil darbe var; kafamıza silah dayamadıkları kaldı

cihan

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, İpek Medya Grubuna yönelik polis baskınına tepki göstererek, “CHP olarak medya özgürlüğü konusunu namus meselesi haline getirdik. Yaptığımız ziyaretler ise, baskı rejimine, sivil darbeye karşı savaş veren medya kuruluşlarına yapılan ziyaretlerdir.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ile birlikte Zaman gazetesini ziyaret eden Enis Berberoğlu, ziyaretin ardından Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ile birlikte kameraların karşısına geçti. Ziyarette Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış ve Zaman gazetesi yazarı Sevgi Akarçeşme de yer aldı.

Ziyaret hakkında bilgi veren Berberoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Medyaya Baskıları İzleme Komisyonu adına ikinci günde Zaman gazetesini ziyaret ettik ve kıymetli dostum, eski meslektaşım Ekrem Dumanlı ve ekibiyle çok faydalı görüşmeler yaptık. Eren Erdem bey aynı komisyonda. Taraf gazetesini de Barış Yarkadaş ziyaret etti. Buradan da Yurt ve Birgün gazetelerini ziyaret edeceğiz. Akabinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde iki günlük temaslarımızın neticesini Sayın Başkan ve yönetim kuruluna aktaracağız.” şeklinde konuştu.

“Bu ziyaret bizim için anlamlı.” diyen Berberoğlu, “Çünkü bu binada yine kıymetli dostum Ekrem Dumanlı’ya medyaya baskı kapsamında örnek teşkil edebilecek şekilde gözaltına alındı. Gazetenin matbaası alındı. Tam olarak bizim komisyonun tarif etmek istediği anayasal suç her ne ise burada 8 ay önce işlendi. Devamında yine kardeş bir kuruluşun üst düzey yöneticisi Hidayet Karaca gözaltına alınıp tutuklandı. 8 aydır hapis yatıyor.” ifadelerini kullandı.

Komisyon hakkında bilgi veren Berberoğlu, şöyle konuştu: “Komisyonumuzun ana amacı; medya üzerinde dolaylı ya da dolaysız yasal bahanelerle baskı kurularak tek tip, tek renk ulul emre itaat eden toplum yaratılmasını engellemektir. Bunun en kolay yolu da medyayı ele geçirmektir. Bu iktidar da bu işte mahirdir. Daha önce çalıştığım kuruluşta başıma gelenleri ben biliyorum. CHP olarak bu meseleyi namus meselesi haline getirdik. Özgür medyanın, demokrasinin ne kadar vazgeçilmez bir unsur olduğunun gayet farkındayız. Önümüzdeki 60 günde bu iktidarın yapabileceği, cüret edebileceği hamlelerin yavaş yavaş ip uçlarını toplamaya başladık. Bu ziyaretler de zaten cephede savaş veren, baskı rejimine, sivil darbeye karşı savaş veren, direnen medya kuruluşlarına yapılan ziyaretlerdir.”

“Basına ve medyaya baskı konusunda diğer muhalefet partileri ile birlikte hareket edecek misiniz?” şeklindeki soruyu cevaplayan Berberoğlu, “Adalet ve Kalkınma Partisi, seçimden bu güne becerebildiği ne varsa, eğer kan dökmeyi marifet saymıyorsak, memleketi yangın yerine, ekonomik krize sokmayı eğer marifet saymıyorsak bir tek husus vardır. O da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni çalıştırmamak. Maalesef Meclis Başkanı’nın seçildiği günden, yemin faaliyetinden bu yana 2 – 3 defa toplanma fırsatı bulduk. Komisyonlar oluşmadı. Bunu, milletin vekili olarak millete şikayet etmekten utanıyorum. Ama insanlar da niye bir şey yapmıyorsunuz diye haklı olarak sorduğu zaman cevabı budur. Meclis toplanırsa Adalet ve Kalkınma Partisi başına geleceği biliyor.” diye konuştu.

Meclis’teki muhalefet çoğunluğunun normal bir oturum yapıldığında işe yarayacağını ifade eden Berberoğlu, şunları söyledi: “Bu çoğunlukla oluşan komisyonlar o yolsuzlukları, hırsızlıkları, cinayetleri, medyaya baskıları konuşmaya, soruşturmaya ve bunu normal adaletin tecellisi için milletin bize verdiği görevi yerine getirmeye hazır bir şekilde çalışmaya başlayacağız. Fakat zaten korktukları konu bu. Buraya gelen polislerin, Rıza Zarrab’ın önüne yatarım diyen İç İşleri Bakanı’nın mantığı da bu. Onların konuşulmasını istemiyorlar. Sadece medyaya baskını değil, o günlere dönmemizden korkuyorlar. Sıfırlanan paraları konuşmamızdan korkuyorlar. Maalesef meclisimiz çalışamıyor. Sivil darbe derken bu geçmişten gelen bir alışkanlıkla slogan atmak değil. Yargı çalışmıyor, hükümet sarayın emrinde, medyaya baskı, Meclis’i de 7 Haziran’dan bu yana çalıştırmayan bir irade var. Bunun adına ne diyelim? Cennet ülkemiz mi diyelim? Tabi ki sivil darbe diyeceğiz. Bir tek silahı kafamıza dayamadıkları kaldığı için sivil diyoruz. Bir gün o da gelecek.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.