Header Ads

CHP'li Veli Ağbaba: Bugün herkesin savunması gereken şey, barıştır


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün herkesin barışı savunması gerektiğini belirterek, "Demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, herkesin sorumluluk alarak bu kanın durması için çaba göstermesi gerekir. Kan akmaması, tekrar barışın kurulması için herkesi göreve çağırıyoruz" dedi.

Bazı Alevi örgütlerin temsilcileriyle basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, 12 Eylül'e iki gün kala 35 yıl öncesine dönmüş gibi olduklarını savunarak, ülkenin yaşanmaz hale geldiğini söyledi.

Olağanüstü hal ilanı ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığını ifade eden Ağbaba, vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanamadığını, seyahat edemediğini söyledi.

Ağbaba, "Kürtvatandaşlara ait iş yerleri yakılıp, yıkılmakta, siyasi parti birimleri saldırıya uğramaktadır. Sırf rengi esmer diye bir çok insanımız korku içerisinde sokağa çıkamamaktadır. Tüm bunlar karşısında devlet yok hükmünde, güvenlik güçleri seyirci kalmaktadır. Acilen bu tür saldırılar önlenmeli, vatandaşın güvenliği sağlanmalıdır" diye konuştu.

Ağbaba, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı 19 maddelik çözüm önerisinin, hükümet tarafından ciddiye alınmadığını öne sürerek, başından beri bu süreci AKP'nin tek başına götürmeye çalıştığını savundu.

Kürt sorununun, Türkiye'nin önündeki en önemli, çözülmesi gereken sorun olduğunu belirten Ağbaba, bu sorunun tek başına AKP ve PKK'ya bırakılmayacak kadar önemli olduğunu söyledi.

Gelinen noktada 400 milletvekili hesabı yapıldığını öne süren Ağbaba, "Bugün herkesin savunması gereken şey, barıştır. Onar onar asker, polis şehit ediliyor, kan akmaya devam ediyor. Demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, herkesin sorumluluk alarak bu kanın durması için çaba göstermesi gerekir. Kan akmaması, tekrar barışın kurulması için herkesi göreve çağırıyoruz" dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün de ülkede barışın gelmesini, annelerin ağlamamasını istediklerini ifade etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.