Header Ads

Cizre'ye gitmek isteyen HDP heyetinin yolu Midyat'ta kesildi, heyet 8 saatte İdil'e ulaştı

dha/hürriyet/twitter

Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gelişmelere dikkat çekmek için ilçeye bugün gitmek isteyen HDP'lilerin yolu, Mardin'in Midyat ilçesinde kesildi. Görüşmelerden sonuç çıkmayınca HDP'liler yürüyüşe geçti. Bugün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi. HDP heyetinin geceyi İdil'de geçireceği öğrenildi.

HDP'li bakanlar Konca ve Doğan, HDP Eş genel başkanı Demirtaş ve HDP'li vekillerinden oluşan heyet, İdil üzerinden Cizre'ye gitmek istedi.

Heyetin önü Midyat-İdil yolunun çıkışında panzerler ve TOMA'larla kesilirken, sokağa çıkma yasağı devam ettiği için izin verilemeyeceği söylendi.

CİZRE’YE YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER

HDP konvoyunun Midyat İlçesi’nden Cizre’ye gitmesine izin verilmemesi üzerine konvoydakiler araçlarından inerek, Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş öncesi, parti otobüsünün üzerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’ye gitmek istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Biz bu ülkede hiç kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bu savaş bu topraklarda o kadar çok kan akıttı ki, malesef onarılamaz kırılmalara yol açtı. Biz Cizre’de polis ve askerin de yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Düşük Başbakan’a sesleniyoruz; bu yaşananlar onun umrunda değil. Onun aklında tek bir rakam var o da 400 rakamıdır. Onu da alamayacak. Şehit aileleri onların umrunda değil. Cizre’ye 90 kilometre var, biz Mardin sınırlarındayız. Bizim Mardin’den çıkışımıza izin verilmiyor. Ortada bir kanun yok, saatlerdir Başbakan dahil herkesle görşüldü. 12 Eylül’de dahi uygulanmayan bir hukuksuzluk var. Başbakan’ın varlığı şu an anayasaya aykırıdır. Buradaki bir grup güvenlik kuvveti, kanuna aykırı olan bu emri uygulamakta ısrar ediyor. Barış konvoyu Cizre’ye ulaşmalıdır, mesajını vermelidir. Türkiye toplumu, Gazze ablukasını iyi bilir. Gazze ablukasının kırılması için biz de elimizden geleni yaptık. 6 gündür Cizre’de Gazze ablukası uygulanıyor. İnsanlar sussuz, su ihtiyacını bile karşılayamıyor. Biz barışa doğru yürüyeceğiz, Cizre’ye doğru yürüyeceğiz. Konvoyu engelleyebilirsiniz ama yürüyüşümüzü engelleyemezsiniz. Bize can güvenliği nedeniyle izin verilmediği söyleniyor. Cizre’deki 120 bin kişinin can güvenliği tehlikedeyse, bizim de can güvenliğimiz olmasın. Düşük Başbakan, senin bunları yapmaya yetkin yok. Sen siyasetten bitmişsin. Kafa üstü düştüğün için, kafa travması geçiriyorsun bunun farkında değilsin. Darbe uygulamalarıyla halka boyun eğdiremeyeceksin."

Konuşmadan sonra HDP’liler, araçlarını bırakarak, araziden Cizre’ye gitmek üzere yürüyüşe başladı.

YOL YENİDEN KESİLDİ

Cizre’ye doğru yürüyüşe geçen ve aralarında HDP’li bakanların da yer aldığı HDP heyetinin Cizre’ye 20 kilometre kala asker ve polis tarafından önü tekrar kesildi. Heyet içerisinde yer alan AB Bakanı Ali Haydar Konca yaptığı kısa açıklamada, "Cizre’ye 20 kilometre kala güvenlik güçleri tarafından tekrar durdurulduk. Beklemedeyiz. Cizre’ye geçişe bakanlara izin veriliyor ancak milletvekillerinin geçişine izin verilmiyor. Bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte Cizre’ye geçmek istiyoruz" dedi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ: GEÇERSENİZ UYGUN ŞEKİLDE MÜDAHALE EDERİZ

Midyat’ın Yayvantepe Köyü’nde, yolu jandarma ekipleri tarafından önleri kesilen HDP konvoyunda bulunan, Eş Genel Başkan, bakanlar, milletvekili ve partililer, yeniden barikatı geçerek İdil’e doğru yola devam etti. Karalar Beldesi’nde buldukları araçlarla beldenin 5 kilometre ötesine giden HDP konvoyunun önü, jandarma tarafından bir kez daha kesildi. Jandarma yetkilileri, HDP’li vekillere, Şırnak Valiliği’nin kararı doğrultusunda geçmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’li vekillerin, "Geçersek ne yapacaksınız?" şeklindeki sorusuna askeri yetkili, "İzin vermeyiz, uygun şekilde müdahale ederiz" diye yanıtladı.

8 SAATTE ANCAK İDİL’E ULAŞTILAR

Bunun üzerine HDP’liler, buldukları araçlarla dağ köyleri yolundan Şırnak’ın İdil İlçesi’ne  gitmeye çalıştı. Bugün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi.

GECEYİ İDİL'DE GEÇİRECEKLER

Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne giden HDP heyeti, akşam saatlerinde Şırnak'ın İdil İlçesi'ne ulaştı. Cizre'ye 30 kilometre mesafedeki İdil'de geceyi geçirecek olan heyetin yarın sabah saatlerinde Cizre'ye gideceği belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.