Header Ads

Cizre'ye yürümelerine polis tarafından izin verilmeyen HDP heyeti İdil'e geri döndü

sputnik/twitter/dha

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile 30’a yakın milletvekili ve çok sayıda belediye başkanının bulunduğu heyet, geceyi İdil'de geçirdikten sonra bu sabah saat 10.00'da kitlesel bir şekilde Cizre'ye yürüme kararı aldı. Kitlenin girişine izin verilmeyince İdil'e geri dönüldü.

Demirtaş, yaptığı açıklamada "Cizre Türkiye'nin Kobani'sidir. Orada 120 bin kişi rehin tutuluyor. Sokağa çıkma yasağı ilan ettiniz, tamam. Peki insanların su içmesini de mi yasakladınız. İki gündür oraya içme suyu göndermek istiyoruz engel oluyorlar. Yüzde 94 HDP'ye oy veren Cizre cezalandırılıyor. Cumhurbaşkanı suç işliyor. Yerel yetkililer de ona özeniyor. O suç işliyorsa, biz de suç işleriz diyorlar. Cizre'de daha bugün sivil ölümlerine yenileri eklendi. Yaşlı bir kadın ve gelini katletdildi. Kucaktaki küçük bebekse ağır yaralandı" ifadelerini kullandı.

Cizre'ye yürümelerine polis tarafından izin verilmeyen HDP heyeti İdil'e geri döndü. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamasının ardından geri dönen heyet geceyi İdil'de geçirecek.

ALTINOK: CİZRE'YE VARMALARINA MÜSADE ETMEYİZ

İçişleri Bakanı Selami Altınok, düzenlediği basın toplantısında, "Bütün vatandaşlarımızın olduğu gibi sayın genel başkanların, sayın bakanların ve milletvekillerinin de güvenliği bizim için herşeyden önce geliyor. Cizre'ye varmaları durumunda farklı provokatif olaylara sebebiyet verebileceğini de değerlendirdiğimizden dolayı kendilerinin güvenliğini ve huzurunu sağlama noktasında Cizre'ye varmaları söz konusu değildir, ona müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Cizre'deki operasyonlara ilişkin bilgi de veren Altınok, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Operasyonlarda 800 kilo patlayıcı imha edilmiş, 30 barikat kaldırılmıştır. 10 örgüt mensubu gözaltına alınmıştır. İki kalaşnikof marka tüfek, el bombası ele geçirilmiştir. 21 roketatar ve bir tuzaklı bomba kullanılmış, 6 zırhlı aracımız hasar görmüştür. Terör örgütünün kaybının 30-32 olduğu değerlendirilmektedir."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.