Header Ads

Dağlıca'da PKK saldırısı: Çok sayıda asker hayatını kaybetti

sputniknews/soL

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde 2 zırhlı araca mayınlı tuzaklarla saldırı düzenlendi. Operasyon başlatılırken, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili resmi açıklama yapılmadı. Başbakan Davutoğlu güvenlik zirvesini topladı, canlı yayına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan da mücadelenin bundan sonra 'çok daha farklı ve kararlı' olacağını söyledi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, askeri iki zırhlı aracın geçişi sırasında PKK'lılar tarafından patlatıldı. Meydana gelen patlama ve ardından bölgede sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda şehit ve yaralıların olduğu belirtildi.

REUTERS: 15 ÖLÜ VAR

Reuters ajansı ise PKK'nın açıklamasına dayandırdığı haberinde 15 ölü olduğunu yazdı. Reuters, bir güvenlik görevlisini kaynak gösterdiği yeni haberinde de 16 askerin öldüğünü ve bunun son yıllarda tek bir saldırıda en çok kayıp verilen saldırı olduğunu belirtti. Genelkurmay Başkanlığı ise yaptığı açıklamada ölü sayısına dair resmi bir rakam vermedi.

SPUTNİK: 17 ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Sputnik’in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre 17 asker hayatını kaybetti. Ölen bazı askerlerin cenazeleri ve silahlar PKK’nın eline geçti. Cenazelerinin hâlâ PKK’nın elinde olduğu söylenirken, yöredeki halkın cenazeleri almak için PKK ile görüşmeler yaptığı öğrenildi.

13 HEDEF VURULDU

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Yola döşenen el yapımı patlayıcıların patlatılmasıyla 2 zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur. Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında 2 adet F-16 ve 2 adet F-4 ile bölücü terör örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.”

MAYINLAR YENİ DÖŞENMİŞ

Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması amacıyla yürütülen operasyonda, dün 3 el yapımı patlayıcının (EYP) bulunarak imha edildiği yazan açıklamada, akşam saatlerinde zırhlı araçların geçişi sırasında infilak ettirilen mayının ise PKK mensuplarınca yola yeni döşendiğinin tespit edildiği vurgulandı.

BAŞBAKANLIK KONUTU'NDA BİR BUÇUK SAATLİK ZİRVE

Öte yandan Konya'da Türkiye-Hollanda karşılaşmasını izleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu da Ankara'ya döndü. Davutoğlu Başbakanlık Resmi Konutu'nda güvenlik birimlerinin yetkilileriyle 23.25’te başlayan ve 1 saat 20 dakika süren bir toplantı düzenledi. Toplantı sonrası ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

ERDOĞAN: ŞEHİTLER OLUYOR, AMA BEDELİNİ AĞIR ÖDETİYORUZ

Bu arada A Haber- ATV ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Temennim odur ki şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından da tabii oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı, çok daha kararlı olacaktır" dedi. Gerek Kandil’de, gerekse Türkiye sınırları içinde 2 bini aşkın PKK’lının öldürüldüğünü açıklayan Erdoğan, "Bir defa bu akşamki olaydan sonra artık şunu çok açık net bilmeliyiz. Doğrudur belki hakikaten şehitlerimiz oluyor, olacak ama bunun bedelini biz bunlara çok ağır ödetiyoruz, ödeteceğiz. Tabi sıkıntılarımız olmayacak değil, olacak ama bu sıkıntılara rağmen bu süreci kararlı bir şekilde devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.