Header Ads

DİSK Başkanı Kani Beko ‘Erdoğan’a hakaret etmek’ gerekçesiyle ifade verdi

cha

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile Bakırköy Adliyesi’nde ifade verdi.

Kani Beko’nun Suruç’ta yaşanan patlama sonrası yaptığı açıklama hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile soruşturma başlatıldı. Beko, Bakırköy Adliyesi’ne giderek savcılıkta ifade verdi. İfade sonrası bir açıklama yapan Beko, soruşturmanın Suruç’ta yaşanan saldırının ardından yaptığı basın açıklamasındaki ifadelerinden kaynaklandığını söyledi.

Beko, “Basın açıklamasında saldırıdan siyaseten sorumlu olduğunu düşündüğümüz AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelttiğimiz eleştiriler arasında yer alan ‘faşist’ nitelemesi nedeniyle Cumhurbaşkanının suç duyurusu sonucu açılmış bulunmaktadır.” dedi. Beko, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek Başbakanlığı gerekse de Cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleştirdiği politik söylemi, icraatları, kendisi gibi düşünmeyen, inanmayan ve davranmayan insanları, dini ve etnik toplulukları, siyasi parti ve grupları, sendikaları, dernekleri ötekileştirmenin, hain, terörist ve bölücü ilan etmenin örnekleri ile doludur.”

“Erdoğan’ı eleştiren yayınların sansürlendiğini, toplatıldığını, eleştiren kişilerin gözaltına alındığını ve yargılandığını biliyoruz.” diyen Beko, bu örneklerin faşizm ve faşist tanımları içine fazlasıyla sığdığını söyledi. Beko, “Bu tür soruşturmaların kendilerini doğruları söylemekten, baskıcı, otoriter, antidemokratik ve hukuk dışı iktidar icraatlarını eleştirmekten bunlara karşı mücadele etmekten alıkoyamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.