Header Ads

Diyarbakır'da DİHA ve Azadiya Welat'a baskın: Gözaltına alınan 32 kişi serbest bırakıldı

cha

Diyarbakır'da Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat gazetelerinin olduğu binaya polis dün baskın yaptı. DİHA ve gazete bürolarının kapılarını kıran polisin gözaltına aldığı 32 kişi gece serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Huzurevleri semtinde bulunan DİHA, Azadiya Welat ve Aram yayınlarının olduğu binaya, dün akşam saatlerinde çok sayıda polis baskın düzenledi.

DİHA Muhabiri Yasin Kobulan, bütün çalışanlarının bir odaya alındığını ve kimsenin telefonla görüşmesini izin verilmediğini söyledi.

Kobulan, yaşananları şöyle anlattı:

"Bulunduğumuz bölgede kavga ya da olaylar çıktı. Kısa süre sonra polis ekipleri binayı basarak kapıları kırdı ve içeri girdi. Ajans çalışanlarına, yaralı bir kişinin binaya girdiğini söylediler. Biz yapılanların yasal olmadığını belirttik ama bizi dinlemediler. Herkesi bir odaya topladılar. Binada arama yaptılar. Bu sırada avukatlar gelerek, duruma müdahale etti ve yapılanların kanunsuz olduğunu dile getirdiler. Polis ekiplerinin arama kararı olmadığı için aramaya sonlandırmak zorunda kaldılar. Ajansın olduğu binanın çevresinde yoğun güvenlik önlemi alarak arama kararı almaya gittiler. Şu an büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız."

Emniyetteki işlemlerinin ardından adli tıp kontrolü için Selahattih Eyyubi Devlet Hastanesi'ne götürülen DİHA ve Azadiya Welat çalışanları daha sonra serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan Mehmet Ali Ertaş, 7 saat boyunca gözaltında tutulduklarını ve hukuksuz şekilde gözaltına alındıklarını belirterek, "Bu hukuksuz gözaltıların asıl amacı özgür basın çalışanlarını susturmaktır ancak özgür basın asla susmayacak" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.