Header Ads

Edirne'ye yürüyen Suriyelilere polis engeli

cihan

Polis, Avrupa'ya gitmek için TEM’den Edirne istikametine ilerlemek isteyen Suriyelilere Esenyurt gişeleri önünde müdahale etti. Müdahale sonrası 5 Suriyeli gözaltına alındı. Yürümekte ısrar eden Suriyeliler ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Suriyeliler, polis müdahalesini attıkları sloganlar protesto etti.

Avrupa'ya gitmek için İstanbul'dan Edirne istikametine ilerleyen Suriyelilerin önü polis tarafından TEM Esenyurt gişeleri önünde kesildi. Polis, TEM’de ilerleyen Suriyelilerin gitmesine izin vermiyor.

Suriyeli bir grup göçmen gece saatlerinde Avrupa'ya gitmek için TEM'den Edirne istikametine yürüyüşe geçmişti. Esenyurt gişelerinin önüne gelen Suriyelilerin önü polis tarafından kesildi.
Çok zorlu şartlar altın hayat mücadelesi verdiklerini söyleyen Suriyeliler ise Edirne’ye doğru ilerlemek için ısrarlı olduklarını söyledi.

Ahmet isimli Suriyeli “Bize tek bir şey lazım Edirne’ye gitmek istiyoruz. Başka bir şey yok.” dedi. Bir buçuk sen önce asker iken Suriye’den kaçtığını bir kişi ise "Yunanistan’a geçmek üzere Edirne’ye gitmek istiyoruz. İnşallah kapı açılacak.” diye konuştu. TEM’ye yürüyen Suriyeli bir bayan ise tek isteğini okumak ve Avrupa’ya geçmek olduğunu söyledi.

Bu arada CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Mustafa Balbay, Sezgin Tanrıkulu ve Nurettin Demir de Suriyelilerin bulunduğu alana gelerek yetkililerden bilgi aldı. Milletvekillerinin polis ile Suriyeliler arasında arabuluculuk yaptığı görüldü.

Polis tarafından ablukaya alına Suriyelilerin TEM-Esenyurt sapağındaki bekleyişleri devam ediyor.

Suriyelilerin önünün kesildiği TEM-Esenyurt sapağına çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Yürüyüş nedeniyle TEM'de trafik felç oldu. TEM ve bağlantılı yollarda uzun araç kuyrukları oluştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.