Header Ads

Esad: Mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteği sonlandırsınlar

cihan/sputniknews

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, "Uzlaşmaya varabiliriz, ancak Suriye'de terörizmi yenmediğimiz sürece hiçbir şey uygulayamayız. Sadece IŞİD'i değil terörizmi yenmemiz gerekir. Terörizm diyorum, çünkü çok örgüt var, bunların başında IŞİD ve El Nusra Cephesi geliyor. BM Güvenlik Konseyi (BMGK), bu örgütleri terörist gruplar olarak ilan etti" dedi.

Rus basınına konuşan Esad, ülkesinde siyasi sürecin geleceği, istifa çağrıları ve mülteci sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Esad, kan akmaya devam ettiği sürece Suriye’de diyalog çalışmalarında başarılı olunamayacağını söyledi.  İnsanlar ölmeye devam ederken başarı sağlanamayacağını belirten Esad, “Avrupa’nın mültecileri kabul edip etmemesi sorun değil. Sorunun asıl sebepleri ortadan kaldırılmalı. Mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteği sonlandırsınlar” diye konuştu.

Suriye’de tüm halk için önceliğin “güvenlik ve istikrar” olduğunu vurgulayan Esad, hükümet içi ve dışındaki tüm siyasi güçlerin halkın bu gereksinimini karşılamak için bir araya gelmeleri gerektiğini ifade etti.

Kürtlerin Suriye toplumunun bir parçası olduğunu da vurgulayan Esad, “Onlar yabancı değil. Tıpkı Araplar, Çerkezler, Ermeniler ve yüzyıllardır Suriye’de var olan diğer birçok ulus ve mezhep gibi bu topraklarda yaşıyorlar. Bu bileşenler olmadan Suriye’de yekpare toplumun varlığı mümkün değil” şeklinde konuştu.

Suriye'deki kriz konusunda başından beri diyalogdan yana olduklarını dile getiren Esad, ülkesindeki krizin Irak işgaliyle tetiklendiğini belirtip, terörizmle mücadele edilmediği sürece hiçbir şeyin çözülemeyeceğini vurguladı.

Türkiye sınırında IŞİD'den arındırılmış bölgenin ise kabul edilemeyeceğini söyleyen Esad, "Türkiye sınırında terörist olmayacak diyorsak bu, onların diğer bölgelerde kalacağı anlamına geliyor. Terörizm her yerde yok edilmeli. Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Fransa, ABD ve teröristleri himaye eden diğer Batılı ülkeler, terörle mücadele edemezler. Aynı anda hem teröristlere karşı hem de onlarla birlikte olmak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.