Header Ads

Eski Musul başkonsolosu Öztürk Yılmaz CHP’den adaylık için başvurusunu yaptı

anka

CHP'de, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuruları devam ediyor. Genel merkezde 31 Ağustos Pazartesigünü başlayan başvurularda, bugüne kadar yaklaşık 200 aday adayı milletvekili olmak için dosya sundu.

Milletvekili adaylığı için Duşanbe Büyükelçiliği görevinden

istifa eden, Türkiye'nin eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz da başvurusunu yaptı. Yılmaz, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu olduğu sırada,IŞİD tarafından beraberindeki konsolosluk çalışanlarıyla rehin alınmış, 101 gün sonra serbest kalmıştı.

-YILMAZ: "AİLECEK ALDIĞIMIZ BİR KARAR"-

Yılmaz'a başvurusunda, Genel Sekreter Gürsel Tekin de eşlik etti. Başvurusunun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, Türkiye ve Ardahan için güzelçalışmalar yapacağını, CHP'ye elinden geldiği kadar destek vermeye çalışacağını ifade etti. Yılmaz, "Başka partilerden teklif geldi mi?" sorusuna"Şu anda ben adaylık müracaatımı yaptım, ilerleyen süreçte gerekirse konuşuruz" yanıtını verdi.

"Teklif CHP'den mi geldi?" sorusu üzerine de Yılmaz, "Görüşmeyle, Sayın Genel Başkanımızın da kabul buyurmasıyla oldu. Bu bir demokratik hak, vatandaşlık hakkı, Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan herkesin siyasetle ilgilenmek hakkı. Dolayısıyla benim de geldiğim aşama itibariyle, bundan sonra daha fazla verimli olabileceğim bir alana geçiyorum. Bu da gayet normal, insani bir şey, ailecek verdiğimiz bir karar. Sağ olsun, partimin onayıyla oldu bu. Yani bu tamamen bizim tercihimiz" diye konuştu.

-IRAK'TA İŞÇİLERİN KAÇIRILMASI: "AİLELERİNİN ŞU ANDA NE KADAR ACI ÇEKTİĞİNİ BİLİYORUM"-

Irak'ta Türk işçilerin kaçırıldığının hatırlatılması üzerinede Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ben, onların ailelerinin şu anda ne kadar acı çektiğini, 101 gün acı çeken ailemden biliyorum. Son derece hassas bir konu. Onların sağlığı için dua edelim. Gerekli çalışmalar mutlaka yapılıyordur, herkes yapıyordur, biliyorum. İnanın çok büyük bir  trajedidir bu konular, insanitrajedidir. Ben, onlara dua ediyorum, sağ salim gelmelerini diliyorum. Bizim Bağdat Büyükelçimiz, son derece çalışkan bir büyükelçimiz, elinden gelen her şeyi yaptığını düşünüyorum. İnşallah tez zamanda kurtulurlar ve böyle acılar biter. Son derece sarsıcı bir acı bu."

Yılmaz, soru üzerine Bağdat Büyükelçisi ile görüşmediğini belirterek, "Ama ben biliyorum ki o, her türlü şeyin, en iyisini yapıyordur" dedi.

-"BUNLAR ARTIK GERİDE KALAN KONULAR"-

"Siyasete girdiğinizde, geçirdiğiniz 101 günlük zor zamana ilişkin, bilinmeyenleri, soru işaretleri açıklayacak mısınız?" sorusuna da Yılmaz şu yanıtı verdi:

"Ben girmeyi düşünmüyorum. Biz çok büyük bir trajedi, acılar yaşadık, aile, ülke olarak yaşadık.İnsanların duaları oldu bizim için. Biz tabiri yerindeyse feleğin çemberinden geçip, geldik. Dolayısıyla o konular artık geçmiştir, önümüze bakacağız. Ardahan'ımız, ülkemiz için, güzellikler için uğraşacağız, çaba sarf edeceğiz. Bunlar artık geride kalan konular."

-TEKİN: "DAVUTOĞLU YİNE ALNINDAN ÖPEBİLİR"-

Yılmaz'a, Türkiye'ye getirildiği sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisinialnından öptüğünün anımsatılması üzerine ise CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin araya girerek, "Yine alnından öpülecek bir insandır, Sayın Davutoğlu yakalarsa yine öpebilir" dedi.

Tekin, "Deneyimli dış politikalarınızın, özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sorunlarısıcak yaşayan bir insan olarak, CHP'nin ve ülkemizin beklentisi olan bu sürece, önemli katkılarıolacağını çok iyi biliyorum" diye konuştu.

"Yılmaz'ın adaylığı kesin mi?" sorusuna da Tekin, "Tabii ki aday adayıdır. Ardahan'ın benim için özel bir yeri var, Ardahanlıyım. Tabii ki benim topraklarımda mutlaka bir vekilin çıkması için o coğrafyanın çocuğu olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sunacağız. Ben Sayın Vekilin, bölgede ne kadar sevildiğini sayıldığını çok iyi biliyorum. Çok merak edenler olabilirideolojik yapısını, aile soldan gelen,CHP'lidir. O merakınızı da gidermiş olayım" yanıtını verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.