Header Ads

Güney Afrika’da yeni bir insan türü bulundu: Homo Naledi

sputnik

Güney Afrika’da yapılan kazılarda daha önce bilinmeyen, insanın atası olan yeni bir tür bulundu. Yeni insan türüne ‘yıldız insan’ anlamına gelen Homo Naledi adı verildi.

Güney Afrika Ulusal Araştırmalar Kurumu, Bilim ve Teknoloji Dairesi, Witwatersrand Üniversitesi, National Geographic Cemiyeti’nin açıklamasına göre, 2013 yılında başlayan kazılar neticesinde, Güney Afrika’nın Johannesburg kenti yakınlarındaki mağarada, 15 farklı vücuda ait bin 500 fosilleşmiş iskelet parçası bulundu.

Bilim insanları kemiklerden yola çıkarak, türün insanlığa özgü bir davranış olarak ölülerini gömdüğü sonucuna vardı.

Bu bağlamda, ölüm sonrası ritüellerin sadece Homo Sapiens’e ait olduğu düşünülürken, bu yeni keşfin, evrim çalışmaları için dönüm noktası olabileceği belirtildi.

TÜRÜN YAŞI HENÜZ TESPİT EDİLEMEDİ

Ayrıca, tüm dünyada merak uyandıran buluntular arasında çocuk, yetişkin ve yaşlı homo naledilere ait kemikler olduğu kaydedildi.

Türün neredeyse portakal büyüklüğünde bir beyne, 1.50 metre boyunda, yaklaşık 45 kiloluk cılız bir bedene sahip olduğu da ifade edildi.

Bu arada türün yaşı henüz tespit edilemiyor, ancak on binlerce yıl öncesinden kalma olabileceğine ve öldükten sonra mağaraya getirildiğine inanılıyor.

Kimi bilim insanları ise, türün Homo Erectus’un bir kolu olabileceği görüşünde.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.