Header Ads

Haziran Hareketi bugün sokağa çıkıyor: Birlikte yaşam için savaşı durduralım!

BirGün

Birleşik Haziran Hareketi, artan şiddet ve ölümlere karşı “Saray rejimini yıkalım, savaşı durduralım” sloganıyla bugün sokağa çıkıyor.

“12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşanan acıları anmak, 12 Eylül rejiminin mirasçısı AKP’yi protesto etmek ve Saray diktasının ülkemizi savaşa sürüklenmekte olduğu bugünlerde barış, kardeşlik ve özgürlük talebini haykırmak amacıyla tüm Türkiye’de sokağa çıkıyoruz” diyen Haziran Hareketi, İstanbul için Kadıköy Boğa heykeli önünde 19.00’da buluşma çağrısı yaptı. Yapılacak yürüyüşün ardından saat 20.00’de Yoğurtçu Parkı’na geçilerek savaş kışkırtıcılığına karşı barışın sesi dillendirilecek. Etkinlikte, sanatçı İlkay Akkaya’nın katılımıyla barışa türküler söylenecek.

LİNCE DUR DEMEK İÇİN

Birleşik Haziran Hareketi’nin sokağa çıkma çağrısıyla ilgili olarak BirGün’e konuşan Alper Taş ise ölümlere karşı barış vurgusu yaptı. “Saray yönetimi, polis ve asker cenazelerinde AKP’ye yönelmiş olan öfkeyi, HDP ve Hürriyet gazetesi gibi kurumlara yönelterek öfkeyi kontrol altına almaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulunan Taş, sokaktaki linç kampanyalarına dur diyerek bir arada yaşam anlayışının savunulması gerektiğini belirtti. Her kim olursa olsun insanların ölmesinden rahatsızlık duyan herkesi Haziran Hareketi’nin bugünkü eylemine çağıran Taş şöyle konuştu:

"HERŞEYİ SARAY YÖNETİYOR"

“7 Haziran seçimlerinden önce ülkeyi fiilen başkanlık sistemiyle yöneten Erdoğan, seçimlerde ortaya çıkan iradeyi yok sayarak bu haziran-barisa-cagiriyor-70634-1.fiili başkanlık sistemini sürdürüyor. Hükümet kurdurmadı, Meclis yok. Yargı zaten Saray’ın elinde. Her şey saray tarafından yönetiliyor, dizayn ediliyor. Bu nedenle 7 Haziran seçimleri ülkenin genel tablosuyla ilgili köklü bir değişikliğe yol açmadığını, fiili başkanlık sisteminin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle son günlerde ise büyük bir faşist kalkışmayla yüz yüzeyiz. Son derece bilinçli, organize bir biçimde Saray’ın etrafında örgütlenen linç ve saldırı dalgası yaşanıyor. Saray yönetimi, polis ve asker cenazelerinde AKP’ye yönelmiş olan öfkeyi, HDP ve Hürriyet gazetesi gibi kurumlara yönelterek öfkeyi kontrol altına almaya çalışıyor. Bu linç ve saldırı kalkışması, kitlelerin polis ve asker ölümlerinden duydukları rahatsızlığı dile getirmekten çok, tepeden aşağıya örgütlendirilmiş bilinçli sindirme politikalarıdır. Bunun asıl amacı da 1 Kasım seçimleri öncesi, tüm toplumsal muhalefeti, Kürtleri, basın-yayın organlarını zapturapt altına alarak süreci kendi lehine çevirmeye, sandıktan istediği sonucu almaya çalışmasıdır.”

"CİZRELER YAŞANMASIN"

Sokaktaki bu faşist kalkışmanın bertaraf edilmesi için sokaklar barış ve kardeşlik sesleriyle, bir arada yaşamı savunma talepleriyle dolmalıdır. Sokaktaki linç kampanyalarına dur diyecek iradenin ortaya çıkması gerekiyor. HAZİRAN’ın bugün saat 19.00’da Kadıköy Boğa’ya yaptığı çağrının amacı da budur. Çocukların ölümünden, kadınların ölümünden, Türk ve Kürt gençlerin ölümünden, gerillanın ölümünden, polis ve askerin ölümünden rahatsızlık duyan herkesi, her kim olursa olsun insanların ölmemesini isteyen, Cizrelerin yaşanmamasını isteyen herkesi, milliyetçi faşist dalga karşısında eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşamı arzulayan herkesi Haziran’ın barış buluşmasına davet ediyoruz”

TOPLANMA YERLERİ VE SAATLERİ:

İSTANBUL: 19.00 BOĞA HEYKELİ
ANKARA: 16.00 Madenci Anıtı
İZMİR: 19.00 Karşıyaka İzban
ANTALYA: 18.00
Cumhuriyet Meydanı
ARTVİN: 14.00 Hopa
Metin Lokumcu Meydanı
MERSİN: 15.00 Özgür Çocuk Parkı

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.