Header Ads

Haziran Hareketi'nin '1 Eylül Dünya Barış Günü' yürüyüşüne polis saldırısı

dha/cha

Beyoğlu’nda ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ sebebiyle yürüyüş gerçekleştiren gruba polis ekipleri müdahale etti. Grup, polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesi sonrası dağıldı. Polis, 15’ten fazla kişiyi gözaltına aldı.

Birleşik Haziran Hareketi, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle saat 19.00 sıralarında Taksim Tünel Meydanı’nda toplandı.

Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüyüşe geçen grubun attığı sloganlar sebebiyle, polis, grubu dağılmaları yönünde uyardı. Yürüyüşe devam eden gruba İstiklal Caddesi Galatasaray Lise önünde saldırdı.

TOMA tazyikli su sıkarken, Çevik Kuvvet ekipleri de biber gazı ile müdahaleye devam etti.

Eylemcilerin bir kısmı Tünel Meydanı'na doğru kaçmaya başladı. Galatasaray Lisesi önünde ise eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı.

Polis, 15’ten fazla eylemciyi gözaltına aldı. Arbede ise uzun süre devam etti. Çevik Kuvvet midibüsüne bindirilen gözaltılar, emniyete götürüldü.

Müdahale sırasında, olayı görüntüleyen Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Melik Fırat Yücel de kaşından yaralandı. Kaşı açılan Yücel ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. AFP'nin foto muhabiri Yasin Akgül de kısa süre gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Olay üzerine basın açıklaması yapmak isteyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş ve gruptaki diğer kişiler, polis tarafından darp edilerek uzaklaştırıldı.

Polisin İstiklal Caddesi'ndeki önlemleri devam ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.