Header Ads

Hollandalı gazeteci, Hollanda Başbakanı'nın fotoğrafıyla sahte Suriye pasaportu çıkarttı

cha/twitter

Suriye pasaportunun ne kadar kolay temin edildiği Hollandalı bir gazeteci tarafından gözler önüne serildi. Ortadoğu’da yaşayan Haarald Doornbos, kendi adına iki gün içinde ‘gerçek’ Suriye pasaportu aldığını anlattı. Doornbos, sahte Suriye pasaportu temin etmenin en kadar basit olduğunu göstermek için ise farklı bir yöntem kullandı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin fotoğrafını kendi fotoğrafı gibi kullandı. 825 dolar karşılığında Suriye pasaportunu eline alan gazeteci, “Başbakanın fotoğrafını kullanmamın sebebi Mark Rutte’nin şahsı ile ilgili değildi. Onun fotoğrafını kullanarak sahte pasaport alabilirsem bu işlerin ne kadar ayakaltına düştüğünü göstermeyi istedim.” diye konuştu.

Twitter hesabından sahte Suriye pasaportunun fotoğraflarını paylaşan Hollandalı gazeteci şunları ifade etti: “Bölgede kısa bir araştırmadan sonra sahte pasaport temini noktasında yardımcı olabileceklere dair altı telefon numarasına ulaştım. İlk numarayı aradığımda pasaport yapımı ile çok ilgilenmediğini ancak Yunanistan’a bot ile geçiş konusunda yardımcı olabileceğini söyledi. Ona teşekkür ederek ikinci telefon numarasını aradım. Telefonun diğer ucundaki kişi bize hiç zorluk çıkarmadı ve fiyat tarifesini hemen verdi: 825 dolara ‘gerçek’ Suriye pasaportu. ‘Yarın yanıma gelebilirsin’ diye de ekledi. Hatta, pasaportun üstünde dilediğim isim ve fotoğrafı kullanabileceğimi söyledi. Madem dilediğim fotoğrafı verebiliyordum ben de (Hollanda) Başbakan Mark Rutte’nin fotoğrafını kullandım. İsim olarak da Malek Ramadan’ı (MR) seçtim. Bu tercihimde Mark Rutte’nin şahsını hedeflemedim, sadece Rutte pasaportu ile bu işlerin ne kadar ayağa düştüğünü göstermek istedim. Başbakanın fotoğrafı ile sahte pasaport alabiliyorsam herkes adına pasaport alabildiğimi göstermekti niyetim. Pasaport yapım aşamasında adamlar size taslak pasaportu göndererek olup olmadığını da soruyorlar. Nihayet 40 saat sonra sahte Suriye pasaportum ve Suriye kimliğim elime ulaştı."

‘SURİYE PASAPORTU VE KİMLİĞİ SAHTE AMA BİR O KADAR DA GERÇEK’ 

"Pasaport ve kimlik sahte ama bir o kadar da gerçek. Kuzey Suriye’de bu işi yapan mafya, Esed rejiminden geriye kalan boş pasaportlar ve resmi evraklarla mühürlere el koymuş. Yerli Suriyelilere göre özellikle ‘gerçek’ Suriye pasaportu ve kimliğine ilgi duyan grupların başında Avrupa’ya iltica etmek isteyen IŞİD ve El Nusra militanları geliyor. İç savaşta cinayet işleyen, tecavüz olaylarına karışan rejim yanlısı ya da muhalif Suriyeliler de sahte pasaport talep edenlerin başında geliyor. Suça bulaşmış Suriyeliler yeni bir isim ve pasaportla Avrupa Birliği’nde (AB) yeni bir hayata başlamak istiyorlar. Sahte pasaporta rağbet eden bir diğer grup insan ise Suriyeli mülteci statüsünde AB’ye gitmek isteyen Filistinliler."

YUNANİSTAN ‘GERÇEK’ SURİYE PASAPORTU İLE BAŞ EDEMİYOR

Hollandalı gazeteci Doorbos, Fransa’daki hızlı tren Thalys, Brüksel’deki Yahudi Müzesi’ne saldırı ile Paris’teki Charlie Hebdo saldırganların Suriye’de savaşmış militanlar olduğuna dikkat çekerek, AB’ye Yunanistan üzerinden gelen çok sayıdaki Suriyelilerin elindeki ‘gerçek’ pasaport karşısında Yunan güvenlik güçlerin aciz kaldığını ifade ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.