Header Ads

İş Cinayetleri: Son 8 ayda en az 1138 işçi hayatını kaybetti


Ağustos ayında 10’u çocuk en az 158 işçi yaşamını yitirdi. En çok iş cinayeti tarım, inşaat ve taşımacılık işkollarında yaşandı.

İş kazaları artarak devam ediyor. Güvencesiz çalışma ve sendikal hakların kısıtlanması iş cinayetlerinde artışa sebep oluyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin her ay düzenli olarak yayınladığı rapora göre Ağustos ayında en az 158 işçi yaşamını yitirdi. Böylece 2015 yılının ilk sekiz ayında en az 1138 iş cinayeti yaşanmış oldu.

Ağustos’ta işçiler en çok tarım, inşaat ve taşımacılıkta işkollarında yaşamını yitirdi: Tarım, orman işkolunda 39 emekçi; inşaat, yol işkolunda 37 işçi; taşımacılık işkolunda 20 işçi.

İş cinayetleri en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme ve elektrik çarpmasından dolayı yaşandı. Trafik, servis kazası nedeniyle 54 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 25 işçi; düşme nedeniyle 24 işçi yaşamını yitirdi.

Ağustos ayında iş cinayetlerinde 7 kadın ve 151 erkek işçi hayatını kaybederken; çocuk işçi ölümleri; 14 yaş ve altında 2, 15-17 yaş aralığında 8 kişi olmak üzere toplam 10’a ulaştı.

İş cinayetleri en çok İzmir, Antalya, İstanbul, Konya, Ankara ve Bursa’da can aldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.