Header Ads

İşçi Partisi lideri Corbyn: İngiltere zengin ancak bir o kadar da eşitsizliklerle dolu bir ülke

sputniknews

Geçen hafta İngiltere İşçi Partisi genel başkanlığına seçilen Jeremy Corbyn, Cameron hükümetini eleştirerek kemer sıkma politikalarına karşı mücadele çağrısı yaptı.

İşçi Sendikaları Birliği (TUC) kongresinde konuşan Corbyn, hükümetin sosyal yardım alanında yaptığı kesintilere ve kemer sıkma politikalarına karşı mücadele vereceğini belirterek, 'kemer sıkma politikalarının ekonomik bir gereklilik değil, siyasi bir tercih olduğunu' kaydetti.

Sendikaların grev yapma haklarıyla ilgili hükümetin değişiklik planlarına karşı mücadele edeceğini de dile getiren Corbyn, sendikaların ve toplumun her kesimin yer aldığı kapsayıcı bir siyaset yürütmek istediğini belirtti.

Corbyn, hükümeti 'yoksulluğu inkar etmekle' de suçlayarak, "İngiltere zengin ancak bir o kadar da eşit olmayan bir ülke" dedi.

Corbyn, Muhafazakar Parti hükümetinin sosyal yardım ve çalışma sistemiyle ilgili hazırladığı yasa tasarısına karşı çıkıyor. Yasa tasarısıyla, ev, çocuk yardımı gibi sosyal yardımlara kesintiler getirilmesi bekleniyor.

66 yaşındaki Jeremy Corbyn geçen hafta sonu, parti üyelerinin yüzde 59,5'inin desteğini alarak, genel başkan seçilmişti. Sol ve savaş karşıtı görüşleriyle bilinen Corbyn, daha demokratik ve eşit bir İngiltere için çalışacağını söylüyor. Corbyn'in Muhafazakar Parti'yi ve Cameron'ı özellikle ekonomi ve dış politika konularında zorlaması öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Corbyn'in seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, "İşçi Partisi artık, ulusal güvenliğimiz, ekonomik güvenliğimiz ve ailenizin güvenliği için tehdit oluşturmaktadır" demişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.