Header Ads

İşçi Partisi lideri Corbyn ulusal marş olan 'Tanrı Kraliçe'yi korusun'u söylemedi

sputniknews/rt

İşçi Partisi Genel Başkanlığına seçildiği günden bu yana gündemden düşmeyen Jeremy Corbyn, bu kez de İngiltere ulusal marşı ‘God Save the Queen’i (Tanrı Kraliçe’yi Korusun) söylememesiyle eleştirilerin hedefi haline geldi.

Britanya Hava Muharebesi'nin 75. yıldönümü için başkent Londra’daki St Paul Katedrali’nde düzenlenen tören katılan Corbyn’in, törende ulusal marşını söylememesi, ülkede yeni bir tartışma başlattı.

Ulusal marşın söylendiği sırada sessizce beklemesi nedeniyle savaş gazileri, askerler ve siyasetçilerden tarafından saygısızlıkla suçlanan Corbyn, ulusal marşı ‘saygıyla’ dinlediğini söyleyerek kendisini savundu.Öte yandan dün Londra’da düzenlenen memorandum karşıtı bir konferansa katılan eski Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varufakis, İşçi Partisi’nin yeni kadrosuna ‘yolunuz güllerle dolu olmayacak’ uyarısında bulundu.

Corbyn’ın yanı sıra İşçi Partisi’nin gölge kabinesinde yer alan John McDonnell ve Diane Abbot’ın da katıldığı konferansta Varufakis, “Diane, Jeremy, John, muhalifleriniz korkuyu temel enstrümanları olarak kullanacak” diye konuştu.

“Size, Corbyn hükümetinin pound’u yükselteceğini söyleyecekler. Sistematik medyanın insanların oturma odasında söyleyecekleri bu” diyen Varufakis sözlerini şöyle sürdürdü: “Size, Corbyn’ın seçilmesi halinde İşçi Partisi’nin SYRIZA’ya İngiltere’nin ise Yunanistan’a benzeyeceğini söyleyecekler.”

İngiltere’de 7 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimleri Muhafazakar Parti’nin ardından ikinci sırada tamamlayan ve 2010 seçimlerine göre oy oranını yüzde 1,4 arttırsa da parlamentoda 22 sandalye kaybeden İşçi Partisi’nin lideri Miliband görevinden istifa etmişti. Partinin geçen hafta yapılan kongresinde genel başkanlığa Irak savaşına yaptığı muhalefetle de tanınan John Corbyn seçilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.