Header Ads

İpek Grubu'na polis operasyonu

cha/dha/twitter

Kanaltürk ve Bugün'ü bünyesinde bulunduran İpek Grubu'na yönelik polis operasyonu başlatıldı.
Mali şube ekipleri, 4 merkeze arama kararı çıkması sonrası, 'paralel yapıya ait örgüte maddi kaynak sağlamakla' suçlanan Koza İpek Holding'e operasyon başlattı. Operasyonun Ankara Başsavcılığı tarafından başlatıldığı belirtiliyor.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Koza İpek Holding yönetim kurulu binasına saat 08.00 sıralarında çok sayıda polis ekibi geldi.

Çevik kuvvet polislerinin de güvenlik önlemi aldığı arama sırasında şirket çalışanları da binaya alınmadı. Çalışanlar, binanın giriş kapısı önünde toplanırken, bazı çalışanlar da baskına tepki gösterdi.

Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylanan arama kararında, Akın İpek’in evine, kendisine ait cep telefonuna ve kendisine ait vakıf ve şirketlere 3 gün içerisinde 1 defaya mahsus olmak üzere arama yapılması yer alıyor.

Ankara 7. Sulh Hakimliği’nin arama kararını onayladığı yerler arasında birçok vakıf ve şirketin yanı sıra Kanaltürk ve Bugün Gazetesi Ankara Temsilcilikleri ile İpek Üniversitesi de bulunuyor.

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in evine de 08.30 sıralarında polis ekipleri geldi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara’nın Gaziosman Paşa semtindeki ‘Nurol Residence’ta bulunan Akın İpek’in evine geldi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu doğrultusunda gelen polis ekipleri evde arama yaptı.

Aramalar esnasında polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekti.

Akın İpek: Benim trafik suçum dahi yok, grubum da tertemizdir

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, şirketlerine yapılan baskın ile ilgili, "Benim trafik suçum dahi yok, grubum da tertemizdir." açıklaması yaptı.

İpek'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Grubuma ve evime baskın yapıldığını öğrendim, çocuklarımın odasına kadar girmişler. Savcı bey şahsım hakkında sorulmayan soru kalmadı. Sadece belli medya organlarının deli saçma iftiraları vardı, onları da araştırdık.

Ben üzerime bir şey sıçratmadan dikkatli yaşadım.

Böyle yapmayın beni ve grubumu zan altında bırakmayın, ne isterseniz sorun açıklayayım.

Benim trafik suçum dahi yok.

Grubum da tertemizdir."

Başyurt: IŞİD'e silah sevkıyatını ortaya çıkardığımız gün baskın yaptılar

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, İpek Medya Grubu'na polis eşliğinde baskın yapıldığını duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Başyurt, "İpek Medya Grubu'na polis eşliğinde gözdağı ve susturma operasyonu başladı. Holding merkezimize polis baskını yapıldı. Yazıklar olsun!. IŞİD'e silah sevkıyatını ortaya çıkardığımız gün medya ve grubumuza baskın." ifadesini kullandı.

TGC: Medyaya yönelik operasyonlarla Türkiye’de demokrasi dışlanıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’nun içinde yer aldığı İpek Medya Grubu’na yönelik yapılan operasyonları kınadı. TGC yaptığı açıklamada, “Medyaya yönelik operasyonlarla Türkiye’de demokrasi dışlanıyor. Geçici iktidarın da gazetecilik mesleğini terörist bir faaliyet, gazetecileri terör suçlusu olarak tarif etme alışkanlığını sürdürdüğünü görüyoruz.” denildi.

Pınar Türenç: Baskının yıldırma, gözdağı amaçlı olduğunu düşünmeden edemiyorum

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, medya kuruluşlarının teröre destek vermekle suçlanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek "Bunun seçime giden şu 60 günde medya kuruluşlarına baskın, yıldırma, gözdağı amaçlı olduğunu düşünmeden de edemiyorum." dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) İpek Grubu'na ait kanal ve televizyonlara baskın kararı alınmasını sert şekilde kınadı.

Merkezi Paris'te bulunan RSF'in Doğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Johann Bihr, Koza-İpek Medya Grubu'nu hedef alan polis baskınından derin endişe duyduklarını söyledi. Bihr, "Muhalif medyayı hedef alan yeni baskıdan derin endişe duyduk." diye konuştu. Bihr, hükümete ise "Muhalif medyaya yönelik yürütülen bu şiddete derhal son verin ve uluslararası taahhütlerle de uyumlu demokratik sınırlara geri dönün." çağrısını yaptı.

Kılıçdaroğlu: Medyası susturulan bir ülkede demokrasiden söz edilemez

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medya organlarına yapılan baskına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Ankara'da gerçekleşen adli yıl açılış töreni öncesinde basın mensuplarının medyaya yapılan operasyonla ilgili sorularını cevapladı. Sabah saatlerinde İpek Grubu’na yapılan baskının sorulması üzerine CHP Genel Başkanı, şunları söyledi: “Baskı devam ediyor, dikkatle takip ediyoruz. Medyası susturulan ülkede demokrasiden söz edilemez. Bu konuda hükümeti dikkatli olmaya, tutarlı olmaya, bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum.”

HDP: Siyasi iktidarın istediği gibi yayın yapmayan basın tehdit altında

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, İpek Yayın Grubu'na yönelik polis baskınının otoriter rejimleri hatırlattığını ifade etti. Bilgen, "Siyasi iktidarı eleştiren, itiraz eden, muhalefet eden ya da istendiği düzeyde yayın yapmayan basın kuruluşları tehdit altındadır." dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.