Header Ads

TEM’de sabahlayan Suriyeliler sınırların açılmasını istiyor

cihan/ntv/cnn/sputnik

Sınır bölgesine doğru umut yürüyüşü durdurulan Suriyeliler, geceyi TEM otoyolu kenarındaki tarlalarda geçirdi. İstanbul’a dönmeyeceklerini söyleyen sığınmacılar, Türk yetkililerden sınırın açılmasını istedi.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan yüzlerce Suriyeli Avrupa ülkelerine geçmek için İstanbul’dan yola çıktı. Buldukları araçlarla Türkiye’nin Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır ile Edirne’ye hareket eden sığınmacılar, jandarma ve polis tarafından duruldu. Şehir merkezine gelenler otogarda bir araya getirildi. TEM otoyolunu kullananlar ise Edirne gişelerine yaklaşık bir kilometre mesafede durduruldu. Güvenlik güçlerinin geçişlerine izin vermediğini öğrenen Suriyeliler, bu kez Edirne il sınırında inerek yürüyüşe geçti. Onlarca kilometrelik yolu kateden sığınmacılar, TEM’de jandarma ve polis tarafından durduruldu.

Yaklaşık 800 civarında Suriyeli sığınmacı ilk geceyi otoyolun kenarında geçirdi.

Zor şartlar altında geceyi geçiren Suriyelilere valilik ve diğer yardım kuruluşları tarafından yiyecek, su ve battaniye dağıtımı yapıldı. Suriyeli sığınmacı, kendilerinin ve çocuklarının soğuk altında zor bir gece geçirdiklerini söyledi. İstanbul’a dönmeyeceklerini yineleyen sığınmacılar, Türk yetkililerden kendilerine sınırın açılmasını istedi.

CANLI YAYIN ARAÇLARI ÖNÜNDE ŞARJ KUYRUĞU

Dün kilometrelerce yolu katederek Edirne’ye ulaşan Suriyelilerin telefonlarının bataryaları bitti. Bu nedenle Türkiye’nin diğer illerindeki yakınları ve Suriye’de akrabalarıyla iletişimleri kesilen sığınmacıların imdadına canlı yayın araçları yetişti.

Canlı yayın araçlarının devreye soktuğu prizlere onlarca Suriyeli telefonlarını taktı.
Telefonları prizlere takan sığınmacıların cihazlarının şarj olmasını, çok sayıda sığınmacı da şarj sırasının gelmesi için bekledi.

15 SIĞINMACI RAHATSIZLANDI

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Edirne’ye ulaşan sığınmacıların bazıları sağlık sorunları yaşadı. Sağlık sorunlarına bölgede hazır bekletilen ambulanslarda ilk müdahale yapıldı. 15 civarında Suriyeli Edirne’de hastanelerde tedavi altına alındı.

EDİRNE VALİSİ: GEREKİRSE ZOR KULLANIRIZ

Öte yandan NTV yayınına katılan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, göçmenlerin 3 gün sonra alandan ayrılmak zorunda kalacaklarını söyledi ve Şanlıurfa ve Mardin'deki kamplara geri gönderileceklerini belirtti.

Şahin, dün akşam CNN Türk’e yaptığı açıklamada da göçmenlerin bulundukları yeri terk etmemeleri halinde zor kullanılabileceği uyarısı yaptı.

Göçmenlere yiyecek verildiğini söyleyen Şahin, “İkna etmeye çalışıyoruz. Bunların esas gidecekleri yer kendi kamplarıdır. Ama maalesef hiçbirisi gitmek istemiyor” diye konuştu.

'YORULUP GİTMEK ZORUNDA KALACAKLAR'

“Ama biz bunları göndereceğiz. Herhalde yorulup gitmek zorunda kalacaklar” diye sürdüren Vali Şahin, “Peki dönmezlerse ne olacak” sorusuna, “Biz de bekleyeceğiz, daha da olmazsa zor kullanacağız. Başka bunun çaresi… Ne yapayım, başka ne yapabiliriz” diye yanıt verdi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.