Header Ads

Kayseri, Niğde ve Manavgat'ta HDP binalarına saldırı

KAYSERİ

Kayseri’de binlerce kişi Hakkari Dağlıca’da PKK saldırısına tepki göstermek için yürüdü. Kartal Şehitliği’ni ziyaret eden grup, dönüşte Cumhuriyet mahallesindeki HDP il binasına bayrak asmak istedi. Gruptan ayrılan birçok kişi sur arkasındaki il binasına geçmeye çalıştı. İlk etapta polis grubu engelleyemezken, sonrasında çevik kuvvet barikat kurdu. Çevik kuvvet ekipleri biber gazıyla müdahale ederek grubu püskürttü. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Polisin ikna çabaları sonrasında İstiklal marşını okuyan grup buradan ayrıldı. Biber gazıyla yapılan müdahalede emniyet mensupları ve bazı vatandaşlar gazdan olumsuz etkilendi. Gözlerinde yanma oluşan kişilere su ile ilk müdahale yapıldı.

Kayseri’de bir grup akşam saatlerinde HDP il binasının bulunduğu Cumhuriyet mahallesine ikinci kez geldi. Grup, binaya Türk bayrağı asmadan gitmeyecekleri belirtmesi üzerine, polisle uzun süre tartışma yaşandı. Tartışma sonrasında gruptan bir kişiye bayrak asması için müsaade edildi. Bir kişi elindeki Türk bayrağını sokak arasındaki HDP il teşkilatının bulunduğu apartman kapısına götürdü ve astı.

Daha sonra gruba bilgi verdi ve elindeki cep telefonu ile çektiği fotoğrafı gösterdi. Bunun üzerine grup, polisle uzun süren tartışmasının sonunda İstiklal marşını okuyarak olay yerinden ayrıldı.

MANAVGAT

Antalya'nın Manavgat ilçesinde kalabalık bir grup, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Başkanlığı binasına yürüyerek parti tabelasını indirdi. İndirilen bayrağın yerine Türk bayrağı astı.

Hakkari Dağlıca'daki PKK saldırısına tepki gösteren kalabalık bir grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek ay yıldızlı Türk bayrağı açtı. Türk belenine doğra yürüyüşe geçen gruptakiler çeşitli sloganlar attı.

Türk beleninde toplanan kalabalık, yürüyerek Çakal Deresi mevkiinde bulunan HDP Manavgat İlçe Başkanlığı binasının önüne geldi. Gruptan bazıları, Çevik Kuvvet ekibinin kurduğu barikatı aşarak HDP İlçe Başkanlığı binasını taş yağmuruna tuttu. Yoğun taş atımı sonrası parti binasını çamları kırıldı, tabelası parçalandı. Kalabalıktan taş atmalar durduktan sonra bir grup, HDP İlçe Başkanlığı'na çıkarak parti tabelasını aşağıya atarak yerine Türk bayrağı astı.

Bayrağı astıktan sonra parti binasının içine giren gençler, bina içindeki parti bayrakları, televizyon, sandalye, bilgisayar, parti afişleri, partiye ait resimleri aşağıya attı. Daha sonra yere atılan eşyalar ateşe verdi. Çevik Kuvvet ekipleri, yakılanlar arasında televizyonun patlayabileceği endişesiyle olay yerinden uzaklaşmaları için uyarıda bulundu.

Parti binasına atılan taşlardan binanın altındaki dükkanların camları da zarar gördü. HDP önünde önünde toplanan kalabalık grup, toplu halde İstiklal Marşı okudu. Polis, daha sonra kalabalığa dağılma uyarısında bulundu. Bölgeye polislere destek amaçlı jandarma ekipleri de geldi. Parti binası önünde toplanan kalabalık, daha sonra dağıldı. Polis ekipleri, bina önüne takviye ekipler çağırarak geniş çaplı koruma halkası oluşturdu

NİĞDE


Niğde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan bir grup, HDP binasına saldırdı.

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen saldırının ardından olaylara tepki için sosyal medya üzerinden organize olan binlerce kişi, Niğde Hükümet Meydanı'nda bir araya geldi.  Meydanda toplanan yaklaşık 500 kişi, şehitler için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Kur’an-ı Kerim okunan ve dua edilen eylemde kalabalık, taşlarla HDP Niğde l binasına saldırdı. Polisin biber gazıyla müdahalesine rağmen dağılmayan grup, sloganlar atmaya devam etti. HDP il binasına tırmanan gruptan 3-4 kişi, binadaki evrakları aşağı atıp, partinin tabelasını kırdı. Kırılan tabelayı Cumhuriyet Meydanı’nda yakan kalabalık, daha sonra tekbir getirerek Niğde Şehitliği’ne yürüdü.

Kalabalık, 'Kana kan, intikam', 'Aponun p..leri yıldıramaz bizleri', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Ordu göreve', 'Ne Mutlu Türküm diyene', 'Bin ölür bin diriliriz', 'Niğde uyuma, şehidine sahip çık' şeklinde sloganlar attı. Şehitliğe kadar yürüyen kalabalık, burada dualar ederek ayrıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.