Header Ads

Kılıçdaroğlu: Kardeşçe barış ve eksiksiz adalet anlayışının önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz

cihan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkemizde ve bölgemizde yaşananlar, Kurban Bayramı’nı bizim için buruk kılıyor. Bayramı şehit mezarlıklarında karşılayacak olan ailelerimizin acılarını yüreğimizde hissediyoruz.” dedi.

Kurban Bayramı mesajı yayımlayan Kılıçdaroğlu, bayramların dayanışma, paylaşma ve kardeşlik duygularının en yalın halleriyle yaşandığı müstesna günler olduğunu hatırlatarak, “Bayramlar, torunlardan dedelere, babaannelere, anneannelere; annelere babalara, akrabalarımızdan komşularımıza, ihtiyaç sahiplerine kadar uzanan kocaman bir kucaklaşmadır.” ifadesini kullandı.

Türkiye ve bölgesinde yaşananların, Kurban Bayramı’nı buruk kıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bayramı şehit mezarlıklarında karşılayacak olan ailelerimizin acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Kahraman gazilerimizi bu bayram gününde sevgiyle selamlıyor; gösterdikleri fedakarlıkları şükranla anıyoruz. Ülkelerinden kilometrelerce uzakta yaşama tutunma mücadelesi veren mültecilerin çaresizliklerine şahit oluyoruz." dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu mesajını, “Mültecilerin bu çaresizliklerine şahitliklerimiz bize yol gösterici de oluyor. Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimizin, kardeşçe, barış ve eksiksiz adalet anlayışına dayalı kimliğinin önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Toplumumuzun ayrıştırılmaya çalışıldığı bugünlerde, bir ve beraber olmamızın, tüm sorunlarımızı çözmenin en önemli aracı olacağına duyduğumuz inançla geleceğe bakıyoruz. Bu nedenle, güzel Kurban Bayramı’nı savaşın, haksızlığın ve yoksulluğun gölgesinde; evlat acısının çaresizliğinde yaşayan sevgili vatandaşlarımdan da geleceğe umutla bakmalarını istiyor, mübarek Kurban Bayramlarını içten duygularımla kutluyorum. Ülkemize ve tüm İslam dünyasına bayramın mutluluk, esenlik ve barış getirmesini diliyorum.” temennisiyle tamamladı.


Tuzla'daki doğa katliamına karşı imzalara sahip çıkacağız

Kılıçdaroğlu, Tuzla sahilindeki koyun dolgu yapılarak yok edilmesine karşı çıkan yurttaşların topladığı imzaları teslim aldı. Tuzla Sosyal Yardımlaşma Derneği (Tuzla - Der) tarafından toplanan on bin imza, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teslim edildi.

Yarkadaş'ı CHP Genel Merkezi'ndeki makamında kabul eden Kılıçdaroğlu, "Sahilin ve koyun toprakla doldurulması doğru değil. Projeyi inceleteceğim. Halkın kendiliğinden bir araya gelerek bir ayda on bin imza toplaması da önemli ve anlamlı. Bu çığlığa kulak verecek, sahilin korunması için gereken çabayı göstereceğiz.'' dedi.

Pazar günü Tuzla'da yapılan 'Sahilime Dokunma' adlı eyleme katılan ve Tuzla - Der üyelerinden toplanan imzaları teslim alan ve Kılıçdaroğlu'na getiren Yarkadaş ise görüşmede, "AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AKP'li Tuzla Belediyesi sahili adeta yok etmek, doldurulan alana, otel, marina ve AVM yapmak istiyor. Tuzla büyük bir katliam girişimiyle karşı karşıya'' ifadesini kullandı.

Tuzla'daki projeye ilişkin Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na bilgi veren Yarkadaş, "AKP'li belediye, Tuzla sahilini halka kapatıyor. Halkın nefes alabileceği tek bir dönüm dahi kalmıyor'' dedi. Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından basına bilgi veren Yarkadaş, "Tuzla'daki çevre katliamını önlemek için konuyu TBMM'ye de getireceğiz. Bayramdan hemen sonra Araştırma Komisyonu kurulması için teklif vereceğim'' ifadesini kullandı.

AKP'nin mavi gördüğünde yok etmek, yeşil gördüğünde katletmek refleksiyle hareket ettiğini belirten Yarkadaş, "Üzerine inşaat yapacak alan kalmayınca, gözlerini bu kez denizlere diktiler'' dedi. Denizin doldurulmasının doğanın ekolojik dengesini bozacağını ve biyolojik çeşitliliği yok edeceğini belirten Yarkadaş, "Ancak gözlerini kâr hırsı bürüdüğü için, ne anlatırsanız anlatın, anlamıyorlar'' ifadesini kullandı.

Tuzla halkının projeye karşı çıktığını ifade eden Yarkadaş, "Kadir Topbaş ile Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı kendilerine güveniyorsa, projeyi halka sorsunlar. Bakalım halk sahilin yok edilmesini istiyor mu?'' diye sordu.

CHP seçim bildirgesini 30 Eylül'de Ankara'da açıklayacak

1 Kasım seçimi için ‘Önce Türkiye’ sloganı altında gerçekleştirilecek seçim bildirgesinin açıklanacağı söz konusu etkinlik 30 Eylül günü saat 11.00’de Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Kılıçdaroğlu seçim beyannamesi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu topraklarda yaşayan herkesin temel haklarının korunduğu, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, hiç kimsenin cinsiyeti, kimliği, inancı, yaşam biçimi veya siyasal görüşü nedeniyle ayrımcılığa uğramadığı; demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin tam manasıyla anlam bulduğu, toplumsal barışın sağlandığı, emeğin hakkının verildiği, güçlü ekonomi ve sürdürülebilir büyümenin temellerinin atıldığı, bölgesinde itibar ve saygınlık sembolü, birinci sınıf bir demokrasiye sahip bir Türkiye’nin yol haritasını çıkardık."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.