Header Ads

Kılıçdaroğlu: Terörü bitireceksen o 400 vekili vereceğim. Yeter ki hiçbir çocuğumuzun burnu kanamasın.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son günlerde artan şiddet olaylarıyla ilgili basın toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu isim vermeden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek, Erdoğan'ın "400 vekil" söylemini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Buradan söz veriyorum, çok açık ve net. Terörü bitireceksen ben sana vereceğim o 400 vekili. Buyur, bitir kardeşim. Daha önce kredi açmıştık, istemedi. Hiçbir çocuğumuzun burnunun kanamasını istemiyoruz. O annelerin feryatları akşam yatarken de kulaklarımda" dedi.

ATV - A Haber ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı bir açıklamayla ilgili sözlerinin çarpıtıldığını söylemiş ve bu sözlere yeniden değinerek, "Eğer 400 milletvekilliğini alabilecek veya bir anayasayı inşa edebilecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı, durum bugün çok daha farklı olurdu. Her şeyden önce bir yeni Türkiye hareketini, bir adımını atmak için böyle bir şey çok çok önemliydi" demişti.

"Çok duyarlı olunması lazım"

Kılıçdaroğlu konuşmasında, PKK'ya tepki eylemleri sırasında medyaya ve parti merkezlerine yönelik saldırılarla ilgili de değerlendirmeler yaptı. Konuşmasından satır başları şöyle:

"Ellerimizde bayraklarla, terörü lanetlemek için sokaklara çıkıyoruz, elbette çıkacağız. Ama bütün bunları yaparken terör örgütünün beklentilerine uygun davranışlarından özenle kaçınacağız. Onun beklentilerinden kaçınacağız. O toplumu ayrıştırmak istiyor, toplumu bölmek istiyor, bölünmeyeceğiz ve ayrışmayacağız. Ama terör örgütünün beklentilerine göre davranır ve bunlara alet olursak Türkiye farklı bir sürecin içine çekilmiş olur. 77 milyon yurttaşımızın bu konuda çok duyarlı olması lazım."

"Örgütün değirmenine su taşımak olur"

"Bir siyasi partiyi beğenmeyebilirsiniz, düşüncesini de beğenmeyebilirsiniz, demokratik yollardan gidip oy da vermeyebilirsiniz. Ama yakıp yıkmak sadece ve sadece terör örgütünün değirmenine su taşımak anlamına gelir."

"Partiler terör örgütü ile aralarına net çizgi koymalı"

"Net bir belirleme yapmayı da görev biliyorum. Evet, siyasi partiler vardır ama Türkiye'deki bütün siyasi partilerin, istisnasız bütün siyasi partilerin terör örgütü ile aralarına net çizgi koymaları lazım. Açık ve net... Amasız, lakinsiz, fakatsız. Bunları kabul etmiyoruz."

Meclis vurgusu

"Bu sorunu çözmek için eğer bir masa kurulacaksa o masanın parlamentoda olması lazım. Sorunun çözümü konusunda, toplumsal barışı sağlama konusunda en tutarlı, en sağlıklı görüşleri biz ortaya koyduk. Çünkü biz akılcıyız. Aklın üstünlüğüne, ortak akla inanırız. Onlar ortak akla değil üst akla inanıyorlar. O üst akıl da Türkiye'yi bu hale getirdi."

Kaynak: AJT, AA, DHA foto: CHP

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.