Header Ads

Kılıçdaroğlu: Vatandaş çıkış arıyor. Oyumuzun yükseleceğine inanıyoruz ve güveniyoruz

hürriyet/habertürk

Kemal Kılıçdaroğlu, son anketlere göre partisi CHP'nin oy oranının yüzde 29'a yükseldiğini ifade etti. Artan terör olaylarına da değinen CHP lideri hükümeti sert sözlerle eleştirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir grup gazeteci ile sohbet toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu, son dönemde artan saldırılarıhatırlatarak hükümeti sert sözlerle eleştirdi.1 Kasım seçimleri için iddialı konuşan Kılıçdaroğlu, son anketlere göre CHP'nin oy oranının yükseldiğini söyledi.

Oy oranlarının yüzde 29'a ulaştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Vatandaş çıkış arıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu "Oyumuzun yükseleceğine inanıyoruz ve güveniyoruz.  AKP, ülkeyi yöneten değil, ülke için sorun yaratan bir parti konumunda. MHP, seçim sonrası dahil olmak üzere her şeye ‘hayır' diyen bir parti. HDP, ülkeyi yönetme değil, barajı aşma telaşında, denklemin dışında tutulan bir parti. Geriye bir parti kalıyor, o da CHP. CHP, bütün siyasi partilerle ve taraflarla rahatlıkla görüşen parti" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, son dönemde artan terör saldırıları da vardı. Hükümeti sert ifadelerle eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bugün bakmayın milliyetçi söylemlerle tozu dumana katıyorlar. Milliyetçiliği ayaklar altına bunlar aldılar. Şimdi kalkmışlar milliyetçilik taslıyorlar. PKK bu kadar güçlendiyse, bunun tek nedeni var; AKP'nin PKK'nın sırtını sıvazlaması. PKK, mahkemeler, vergi daireleri, askeri alma daireleri kurduğunda, bu hükümet yok muydu? PKK'nın bölgede gelişip serpilmesi AKP sayesindedir."

Seçim güvenliği tartışmasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Oyların kullanılacağı yer belli. Buralarda gerekli güvenlik önlemlerini almak, vatandaşın sandığa rahatlıkla ulaşmasını sağlamak hükümetin sorumluluğunda" ifadelerini kullandı.

ERDOĞDU'NUN RAPORU

1 Kasım listelerinde 7 Haziran’da seçilen vekillerini 3 fireyle koruyan CHP’de, 33 ilde yapılan liste değişikliğinin perde arkasından CHP Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu tarafından hazırlanan rapor çıktı. MYK ile parti meclisi üyelerine dağıtılan raporda, CHP’nin oylarının gerilediği, kıl payı vekil kaybettiği iller, istatistikleriyle tek tek sıralandı.

Raporda yer alan ve listesi rapor ışığında şekillenen bazı iller şöyle:

TUNCELİ: CHP Lideri, 2 adayı da değiştirdi, genç işadamları Gürsel Erol ve Polat Şaroğlu’nu listeye aldı. 7 Haziran rakamlarıyla CHP, HDP’den 3 bin 490 oy alırsa 1 vekil çıkarabilecek.

RİZE: CHP’nin, Rize’den vekil çıkarması için AK Parti’den 4 bin 960 oy alması yetiyor. CHP, Prof. Dr. Kenan Köymen ile Rize’den vekil çıkarmayı deneyecek.

ZONGULDAK: Zonguldak’ta MHP’den 9 bin 585 oy alınması durumunda 3’üncü milletvekili çıkarılabilecek. Bu nedenle listede değişiklik yapıldı, ilde tanınan eski milletvekili Harun Akın 3. sıraya kaydırıldı.

HATAY: CHP’nin, iddialı olduğu Hatay’da milletvekili sayısını 5’e çıkarmak için AK Parti’den 6 bin 60 oy alması yetecek.

İSTANBUL-3: CHP’nin, vekil sayısını 10’a yükseltmek için MHP’den 4 bin 769, HDP’den bin 285 oy alması gerekiyor. Bu nedenle Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu ile Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Fevzi Gümüş listeye alındı.

İZMIR-1: Bölgede, 6 olan milletvekili sayısının 7’ye çıkarılması için MHP’den bin 131 oy alınması gerekiyor.

ARDAHAN: IŞİD’in kaçırdığı eski Musul Başkonsolosu ve Büyükelçi Öztürk Yılmaz’ı Ardahan 1. sıradan aday gösteren CHP, liste değişikliğine gitmeyen AK Parti’den bin 133, HDP’den ise 2 bin 266 oy alarak vekil çıkarmayı hedefliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.